Recent Posts

درمان خانگی تاول

۹ درمان خانگی برای بهبود سریع تاول ها

ممکن است جلوگیری از آنها دشوار باشد ، اما می توان آن ها را با روش های خانگی درمان کرد. 

با دئودورانت از تاول جلوگیری کنید

تاول ها در اثر رطوبت و اصطکاک بدتر می شوند ، بنابراین خشک نگه داشتن استخوان پای شما می تواند به جلوگیری از شکل گیری آنها کمک کند. قبل از اینکه روی یک جفت کفش جدید بپوشید ، انواع ژل را در اطراف و قسمتهای تمیز و خشک پا بکشید. دئودورانت به عنوان داروی خانگی برای روغن کاری هر قسمت از مشکلات و کاهش مالش عمل می کند.  

برای محافظت از تاول بانداژ کنید

بانداژها اصطکاک را کاهش داده و تاول شما را از تماس تحریک کننده محافظت می کند ، اما نحوه استفاده از آنها می تواند در خلاص شدن از شر تاول ها تأثیر بگذارد. در اینجا نحوه استفاده از بانداژ برای درمان تاول آورده شده است: با استفاده از انتهای چسبنده بانداژ ، یک بند چادر کوچک درست کنید تا قسمت خالی وسط کمی تا بالای تاول شما بالا رود. این روش درمانی خانگی باعث می شود تاول نفس بکشد ، و باعث بهبودی می شود و در عین حال از اصطکاک و کثیفی و ترکیبی که می تواند باعث عفونت شود نیز محافظت می کند.

آن را در چای سبز خیس کنید

چای سبزدارای خواص ضد التهابی است که به بهبودی کمک می کند. در اینجا نحوه خلاص شدن از شر تاول ها آمده است: ابتدا سه کیسه چای را در آب جوش ریخته ، سپس در یک قاشق چایخوری جوش شیرین (به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده آن) پرتاب کنید. بگذارید دم کرده خنک شود ، سپس تاول خود را در آن خیس کنید. اگر تاول در منطقه ای است که خیساندن آن بسیار مشکل است ، می توانید از گاز استفاده کنید تا در صورت تمیز کردن محل زخم، محلول خانگی را در آن منطقه استفاده کنید. همچنین ، اگر تاول شما ظاهر نشده است ، می توانید با خیساندن آن در آب گرم ، روند بهبودی را تسریع کنید تا به نرم شدن و تخلیه مایعات درون آن کمک کنید.

استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی است که به شما در جلوگیری از آلوده شدن تاول شکم کمک می کند. اگر درمان خانگی سرکه خیلی دردناک است ، سعی کنید منطقه را با پراکسید هیدروژن بشویید و با پماد ضد باکتری آن را بپوشانید.

قرص ویتامین E

ویتامین E خاصیت ترمیم کننده پوست دارد ، زیرا به سلولهای پوستی کمک می کند تا به سرعت بهبود یابد و از زخم جلوگیری می کند. می توانید روغن و یا ویتامین E را خریداری کنید ، یا قرص ویتامین E را باز کنید و مایع را مستقیماً روی پوست تاول زده شده بمالید.

روغن کرچک

روغن کرچک یک داروی خانگی محبوب برای درمان تاول است. نحوه خلاص شدن از شر تاول ها با آن: قبل از رفتن به رختخواب اقدام کنید و بگذارید یک شب بر روی زخم بماند تا در خشک شدن و بهبودی تاول شما کمک کند. برای کمک به بهبود بیشتر می توانید روغن کرچک را با سرکه سیب مخلوط کنید.

استفاده از فندق

فندق حاوی تانن های قابض است که به شما کمک می کند تا تاول خود را خشک کنید ، آن را تمیز نگه دارید و به بهبودی آن کمک می کند. از یک توپ پنبه تمیز استفاده کنید.

ژل آلوئه ورا بمالید

آلوئه یک ضد التهاب است ، بنابراین به کاهش قرمزی و تورم کمک می کند. مطالعات همچنین ثابت کرده اند که آلوئه ورا به اندازه داروهای سنتی در بهبود سوختگی درجه دوم و سوم موثر است و این یک درمان خانگی عالی برای تاول ها است.

بگذارید نفس بکشد

بسیاری از پزشکان موافق هستند که اگر در محیط تمیز بدون پوشش باقی مانده باشد ، سریعتر بهبود می یابد. وقتی در خانه هستید باند را جدا کنید تا تاول شما نفس بکشد و خشک شود. برای محافظت از آن در برابر عفونت ، یک لایه نازک از پماد ضد باکتریایی را برای تقویت بهبود بمالید.

 

کلینیک دکتر فرهنگ نوری پیشتاز در تصویر برداری،رادیولوژی و سونوگرافی

 

چگونه از بیمار مشکوک به کرونا در خانه مراقبت کنیم؟

ساری – ایرنا – این روزها هرچه می‌شنویم در مورد کرونا و روند افزایشی آن است ، ولی کمبود تجهیزات و افزایش آمار بستری شده‌ها در بیمارستان‌ها بویژه در استان مازندران ، تبدیل همگان را به یک پرستار آماده برای مراقبت خانگی از افراد مبتلا به کرونا را گویا ضروری‌تر از هر اقدام دیگری کرده است.

از زمان ورود و شیوع ویروس غریبه کووید – ۱۹ به کشور که در میان عموم به ویروس کرونا معروف است، ابتلا به این ویروس در کمترین زمان ممکن به یگانه استرس و نگرانی مشترک همگانی تبدیل شده است. ترس از ابتلا به کرونا ، وسواس ” مبتلا شدم ” را برای خیلی ها ایجاد کرده است و این وضعیت به اعتقاد متخصصان علم پزشکی و روان شناسی ناخودآگاه به سیستم ایمنی بدن آسیب می زند.

در هفته دوم پیک شیوع ویروس کرونا در مازندران به موازات حجم انبوه هشدارهای بهداشتی و البته قدم به قدم جدی تر شدن رعایت این توصیه ها جهت مقابله با شیوع ، آنچه که اکنون بیش از هر زمان دیگری ضرورت دارد ، آموزش و اطلاع رسانی شیوه های مقابله با ابتلای به ویروس هنگام پرستاری از یک بیمار کرونایی است.

این ضرورت از آنجایی ضرورت بیشتری بویژه برای مازندرانی ها پیدا می کند که بر اساس اظهارات رییس دانشگاه علوم پزشکی تا ۹۰ درصد از فعالیت های بیمارستانی مازندران به اشغال کرونا در آمده و بسیاری از بیماران مشکوک توسط پزشکان به خانه هایشان هدایت می شوند تا در قرنطینه خانگی دوران نقاهت را بگذرانند و در صورتی که به مشکل تنفسی جدی برخورد کردند در مراکز بیمارستانی بستری می شوند.

کارشناسان بهداشتی همواره تاکید دارند که ابتلا به این ویروس به راحتی با رعایت نکات بهداشتی قابل پیشگیری است ، اما در عین حال که با رعایت توصیه های بهداشتی امید می رود شیوع کمتر شود اما در صورت سهل انگاری و ابتلا بهتر است اکنون بدانیم چگونه با شرایط پس از ابتلا به بهترین شکل برخورد کنیم.

خبرنگار ایرنا به منظور اطلاع رسانی به پرستاران خانگی بیماران مشکوک کرونایی ، گفت وگویی با دکتر محمد صادق رضایی متخصص بیماری های عفونی به شرح زیر انجام داده است.

ایرنا: آیا قرنطینه خانگی راه حل مناسبی برای مقابله با ویروس کرونا است؟

دکتر رضایی: به دلیل اینکه بیماری کووید-۱۹ یا کرونا از خانواده بیماری های عفونی و ویروسی است همواره استراحت و قرنطینه خانگی یکی از روش های طی کردن دوره این نوع بیماری ها محسوب می شود. اما به دلیل خاص بودن و خطرناک بودن ویروس کووید ۱۹ در مقایسه با دیگر ویروس های خانواده کرونا ، پیش از قرنطینه خانگی باید به نکات مهمی توجه کرد. 

نخست اینکه آیا فرد دارای ویروس کووید ۱۹ است یا خیر؟ فهمیدن و اطمینان از این مسئله می تواند از لحاظ بهداشتی فردی و جمعی و مدیریت شرایط بسیار موثر باشد. زیرا در شرایط عادی در حال حاضر خانواده ها با بار روانی سنگینی همراه هستند و چنانچه فردی به اشتباه وارد قرنطینه شود ممکن است عوامل روحی مخربی برای فرد و خانواده داشته باشد. 

اما حتی اگر فرد مبتلا به ویروس کرونا شده است نیز باید شرایط دیگری را مد نظر قرار داد. چنانچه فرد دارای علائم عادی ویروس کرونا همچون تب، سردرد یا سرفه باشد قرنطینه خانگی بهترین روش است زیرا در محیط خانه می توان شرایط روانی مناسبی برای بیمار فراهم کرد تا دوران نقاهت را طی کند ، ولی چنانچه فرد بیمار دارای تنگی نفس شدید و گرفتگی سخت قفسه سینه باشد باید به مراکز درمانی مراجعه و تحت نظر پزشکان قرار گیرید. 

همچنین در شرایطی که تب بیمار کاهش یابد و مجدد تب کند و یا اینکه سرفه های وی منجر به تنگی نفس شود باید بیمار را از قرنطینه خانگی خارج و به مراکز درمانی ارجاع داد. 

ایرنا: چه نکاتی در قرنطینه خانگی باید رعایت شود؟

دکتر رضایی: نخستین مسئله این است که باید تعداد اعضای خانه قرنطینه شده را کاهش داد . در خانه ای که بیمار کرونایی در قرنطینه به سر می برد نیاز به تعدد افراد نیست و باید فقط یک نفر برای مراقبت در خانه حضور داشته باشد. 

همچنین حتما باید اتاق فرد بیمار از باقی فضای خانه جدا شده و در حد امکان تردد وی درخانه صورت نگیرد. بهتر است در صورت امکان سرویس بهداشتی برای فرد بیمار مجزا باشد زیرا ممکن است ویروس در فضای سرویس بهداشتی نیز منتشر شود. 

همچنین بهتر است که غذای بیمار نیز به صوت جداگانه و بدون تماس با بیمار به وی داده شود و در پشت در گذاشته و و بیمار آن را بردارد. 

یکی از نکات مهمی که باید رعایت شود، ضدعفونی خانه پس از دوران نقاهت بیمار است . پس از طی حداقل ۱۴ روز از دوران بیماری و در صورت بهبود، باید اتاق بیمار و همچنین تمامی خانه ضد عفونی و گندزدایی شود. 

ایرنا: کرونایی ها باید چه بخورند؟

دکتر رضایی: برای مقابله با ویروس کرونا ماده غذایی مخصوصی وجود ندارد. اما بهتر است مواد غذایی مصرف شود که دارای مواد پروتئینی و ویتامینی فراوان بوده و در سریع ترین زمان سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. 

مرسوم ترین تغذیه برای بی استفاده از مایعات از اصلی ترین راه مقابله با بیماری های عفونی محسوب می شوند و بهتر است که این مایعات به صورت گرم مصرف شود تا به نوعی کشنده ویروس نیز باشد زیرا ویروس ها در دمای بالای ۴۰ درجه خواهند مرد. 

ایرنا: آیا مواد غذایی معجزه آسا وجود دارد؟

دکتر رضایی: خیر. مطلقا باید به این سئوال پاسخ داد که هیچ ماده غذایی در مقابله با ویروس کرونا یا هر ویروس عفونی دیگر معجزه نمی کند. متاسفانه برخی همواره از شرایط بحرانی و ترس عمومی سوء استفاده کرده و سعی در ماهی گیری در آب گل آلود دارند. 

اینکه این روزها برخی ادعا می کنند لیمو ترش ، لیمو شیرین ، زنجبیل و دیگر اقلام خوراکی داروی قطعی ویروس کرونا می باشند جز سوء استفاده علت دیگری ندارد. 

البته استفاده از این محصولات به صورت جوشانده و دمنوش می تواند مفیدباشد اما اینکه این روزها طعمه تبلیغات قرار گرفته است نباید به آن تکیه کرد. 

ایرنا: برخی از بیماران اقدام به خود درمانی می کنند ، آیا این روش درستی است؟ 

دکتر رضایی: اصولات خود درمانی از نظر پزشکی ممنوع می باشد ، اما در شرایط فعلی بیماران می توانند داروهای از خانواده تب بر ها ، محلول شست و شوی بینی و داروهای درمان تنگی نفس استفاده شود. 

بیماران حتما باید از مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری کنند. مصرف آنتی بیوتیک ها به دلیل تقویت ویروس ها بشدت خطرناک است و ممکن است به قیمت جان فرد بیمار تمام شود.

بیماران بهتر است داروهای مصرف شده و در حال مصرف خود را با پزشکان متخصص عفونی و یا مراکز ارزیابی کرونا در میان بگذارند و از توصیه آنها استفاده کنند.

ایرنا: آیا در صورت بهبود دوباره کرونا نخواهیم گرفت؟ 

دکتر رضایی: اینکه در صورت یک بار ابتلا به کرونا بار دیگر به آن مبتلا نمی شویم باور اشتباهی است . همان طور که ممکن است در یک برهه زمانی کوتاه چند بار به بیماری سرماخوردگی یا آنفلوانزا دچار شویم ، در برابر کرونا نیز شرایط به همین شکل است . 

در هر صورت افرادی که بهبود یافتند و یا اینکه به این بیماری مبتلا نشدند باید نکات بهداشتی را رعایت کرده و به دستورات پزشکی عمل کنند. 

دکتر رضایی در پایان اظهار داشت که در صورت آگاهی به موقع از ویروس کرونا و تقویت سیستم ایمنی بدن و اعتماد به نفس می توان این ویروس را همانند دیگر بیماری های عفونی پشت سر گذاشت.

مضرات نوشابه

بررسی عوارض ، ضررها و اثرات منفی نوشابه روی سلامت بدن

مطالعات متعددی تاثیرات منفی نوشابه را روی وزن ، دندان نشان داده اند. با این حال نوشیدن نوشابه خطرات زیادی دارد. طبق گفته ارومانیتور ، میانگین افراد در ایالات متحده بیش از ۱۲۶ گرم شکر روزانه مصرف می کنند. این برابر با ۲۵٫۲ قاشق سوپ خوری، یا معادل نوشیدن کمی بیش از ۱۲ اونس نوشابه است.

 

ضرر نوشابه

 

با اینکه مصرف نوشابه در بسیاری از کشورها رو به کاهش است، بسیاری از مردم هر روز نوشابه می نوشند. ۲۱ خطر نوشابه را با شما در این بخش از سلامت نمناک به اشتراک می گذاریم تا حتما آن را مطالعه کرده و با آگاهی کامل مصرف نوشابه را کنار بگذارید.
متاسفانه مصرف نوشابه های گازدار بطور فزاینده در میان مـردم دنیا بخصوص ایرانیان که رکورددار مصرف این ماده هستند رواج پیدا کرده است. ولی آیـا افرادی که با علاقه این نوشیدنی سمی را مصرف می کنند از عوارض و خطرات آن خبرند؟ باید بدانید یک واقع تلخ در مورد نوشابه ها این است که به آنها عمدا کافئین افزوده میگردد تا ایجاد اعتیاد و وابستگی در مصرف کنندگان خود کنند و این کافئین موجود در نوشابه های گازدار نسبت به دیگر نوشیدنیهای حاوی کافئین مانند قهوه و چای سریع تر جذب بدن می شود.
 ضرر نوشابه و مضرات نوشابه

مضرات و عوارض جبران ناپذیر مصرف نوشابه

حال بپردازیم به عوارض و مضرات نوشابه  

۱٫ نوشابه می تواند منجر به کاهش عملکرد کلیه شود:

در یک مطالعه ۱۱ ساله دانشکده پزشکی هاروارد، بین ۳،۳۱۸ زن، محققان دریافتند نوشابه خطر عملکرد کلیه ها را بالا می برد.

۲٫نوشابه ریسک ابتلا به دیابت را بالا می برد :

میزان بالای شکر در نوشابه باعث فشار پانکراس می شود و به طور بالقوه آن را ترک می کند و نمی تواند نیاز بدن به انسولین را حفظ کند. نوشیدن یک یا دو نوشیدنی قندی روزانه خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۲۵ % افزایش می دهد.
 ابتلا به دیابت با نوشابه خوردن

ابتلا به دیابت با مصرف نوشابه

۳٫قوطی های نوشابه با بی پی ای پوشیده می شود :

قوطی نوشابه حاوی (بی پی ای)است، که از بیماری های قلبی گرفته تا چاقی و مشکلات تولید مثل، ارتباط دارد.

۴٫ نوشابه باعث خشکی بدن می شود :

کافئین ادرار اور است و تولید ادرار را بیشترمی کند و باعث می شود بیشتر ادرار کنید. وقتی سلول های بدن خشک می شوند، به سختی مواد مغذی را جذب می کنند و همچنین برای بدن دشوار می شود تا مواد زائد را از بین ببرند.

۵٫ نوشابه سرطان زاست ، به همین سادگی

رنگ کاراملی نوشابه با سرطان ها مرتبط است ؛ رنگ قهوه ای مصنوعی در نوشابه فرآیندی شیمیایی است که از شکر سوخته درست نشده است. بوسیله واکنش قند با آمونیاک و سولفیت زیر فشار بالا و دما درست شده است. این واکنش های شیمیایی منجر به شکل گیری ۲ – (۲ – MI)و ۴ (۴ – MI)می شوند که در مطالعات انجام شده توسط دولت نشان داد منجر به سرطان ریه، کبد، یا سرطان خون ، تیروئید در موش های آزمایشگاهی می شود.
 مضرات نوشابه

مصرف نوشابه موجب سرطان می شود

۶٫ رنگ کاراملی در نوشابه به مسائل عروقی مرتبط است :

رئیس قلب ،التهاب در دانشگاه پنسیلوانیا می گوید ارتباطی بین مشکلات عروقی و محصولات حاوی شکر سوخته وجود دارد.

۷٫نوشابه کالری زیادی دارد :

یک بطری ۲۰ اونس نوشابه حاوی ۱۷ قاشق چای خوری شکر و ۲۴۰ کالری و عاری از هر ارزش غذایی است.متوسط حدود یک ساعت پیاده روی برای سوزاندن ۲۴۰ کالری در نوشابه ۲۰ اونسی لازم است.

۸٫نوشابه خطر ابتلا به چاقی را افزایش می دهد:

هر نوشابه یا نوشیدنی های قندی که روزانه مصرف می شود احتمال چاقی را بیش از ۶۰ % را افزایش می دهد. نوشیدنی های دیگر به مشکلات سلامتی کودکان نیز مرتبط هستند.
 نوشابه باعث چاقی می شود

مصرف نوشابه باعث چاقی و افزایش وزن می شود

۹٫نوشابه خطر بیماری های قلبی در مردان را افزایش می دهد :

هر نوشابه که روزانه مصرف می شود، خطر بیماری قلبی را تا ۲۰ % در مردان افزایش می دهد.

۱۰٫اسید در نوشابه مینای دندان را از بین می برد :

آزمون آزمایشگاه در مورد اسیدیته نوشابه نشان می دهد مقدار اسید در نوشابه مینای دندان را از بین می برد. سطح پ هاش در نوشابه می تواند ۲٫۵ باشد

۱۱٫نوشابه حاوی مقدار زیادی شکر است :

میانگین ۲۰ اونس نوشابه معادل با ۱۷ قاشق چای خوری شکر است، اما نوشابه برای دندان و سلامت کلی بدن خوب نیست.
 مضرات و عوارض نوشابه

نوشابه شکر بسیار زیادی دارد

۱۲٫نوشابه حاوی قندهای مصنوعی است :

در حالی که بسیاری از مردم شکر مصنوعی را برای مصرف کالری پایین انتخاب می کنند. قند مصنوعی به بیماری های متعدد از جمله سرطان مرتبط هستند.

۱۳٫نوشابه سطح کلسیم را کاهش می دهد :

نوشابه ها حاوی فسفریک اسید هستند مقادیر زیادی از کلسیم استخوان را کاهش می دهد. پس از مطالعه چندین هزار مرد و زن، محققان در دانشگاه تافتس، دریافتند زنانی که روزانه ۳ یا بیشتر نوشابه می نوشند، تقریبا ۴ درصد از تراکم مواد معدنی استخوان را در باسن خود دارند، هر چند که محققان کلسیم و جذب ویتامین د را کنترل می کنند.

۱۴٫نوشیدن نوشابه متابولیسم را تغییر می دهد و مانع از کاهش وزن می شود:

دکتر هانس -، مدیر گروه ورزش و توان بخشی در دانشگاه بنگور، انگلستان، دریافته است که نوشیدن نوشابه به طور منظم می تواند متابولیسم بدن انسان را تغییر دهد. شرکت کنندگان روزانه ۱۴۰ گرم شکر مصرف می کنند (که کم تر از دو قوطی نوشابه است). نتایج:متابولیسم آن ها بعد از چهار هفته تغییر کرد و برای آن ها سخت شد که چربی را بسوزانند و وزن کم کنند.
 خطرات نوشابه و ضررهایش

عوارض جبران ناپذیر مصرف نوشابه

۱۵٫نوشیدن بیشتر از یک نوشابه روزانه خطر بیماری قلب ،سندروم متابولیک را افزایش می دهد :

دکتر راوی ، نویسنده کتاب مطالعه و مربی پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد می گوید:”اگر بیشتر از یک یا چند نوشیدنی را روزانه می نوشید، ممکن است ریسک توسعه عوامل خطر متابولیک برای بیماری های قلبی را افزایش دهید

۱۶٫ نوشابه رژیم کاهش وزن شما را مختل می کند :

مطالعه در مرکز علوم درمانی دانشگاه تگزاس نشان داد هر چه رژیم غذایی بیشتر شامل نوشابه باشد ریسک اضافه وزن بیشتر می شود.

۱۷٫ خطر ابتلا به کبد چرب را افزایش می دهد:

نوشابه ها و هر نوشیدنی شیرین دیگر به بیماری کبد چرب مرتبط است.
 ابتلا به بیماری کبد چرب

احتمال ابتلا به کبد چرب با مصرف نوشابه

۱۸٫نوشابه ها حاوی مهار کننده های قارچی هستند:

آن ها بنزوات سدیم یا بنزوات پتاسیم دارند و در تمام نوشابه ها ی مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد شیمیایی توانایی آسیب شدید به دی ان ای در میتوکندری را دارند تا به طور کامل آن را غیر فعال کنند

۱۹٫نوشابه ها باعث آسم می شود

نتیجه ی تحقیقات ثابت کرده است مصرف نوشابه باعث آسیب به ریه و افزایش ریسک ابتلا به آسم می شود.

۲۰٫ نوشابه با سردرد ارتباط دارد:

سردرد هم یکی دیگر از عوارض نوشیدن نوشابه است.
 ضررهای نوشابه

مصرف نوشابه باعث سردرد می شود

۲۱ . فشار خون بالا از عوارض جدی دیگر نوشابه است :

از آنجا که یکی از عوارض جانبی رژیم غذایی، افزایش وزن است، فشار خون بالا می تواند از عواقب آن باشد. همچنین شامل مقدار زیادی سدیم است، که می تواند سطح فشار خون را افزایش دهد. تنها در یک قوطی، ۵۷ میلی گرم سدیم وجود دارد.

رعایت بهداشت فردی بهترین راه پیشگیری از کرونا است

تهران- ایرنا- استاد ویروس شناس دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه ویروس کرونا نزدیک همه است، گفت: رعایت بهداشت فردی با شستن دست‌ها و دوری از افراد بیمار، راه بسیار مهم جلوگیری از ابتلا به این بیماری است.

مهرداد روانشاد امروز شنبه در همایشی با عنوان کرونا ویروس افزود: از سال ۲۰۰۵ مطالعه درباره بیمارهایی نظیر کرونا بیشتر شد و خفاش به عنوان حامل این بیماری معرفی شد که دستگاه تنفسی را درگیر می کند. همچنین علائم بالینی در این بیماری آب ریزش از بینی، سرفه، گلو درد، تب خفیف و احساس بیماری در فرد است.

کرونا ویروس چیست؟

استاد ویروس شناسی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد:  تا کنون ۱۱ هزار و ۳۷۴ نفر به این ویروس آلوده شدند که از این تعداد ۲۵۲ نفر نجات یافته و ۲۵۹ نفر نیز فوت کردند.

وی گفت: ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ بیمارستانی در شهر ووهان گزارش داده که افرادی در این شهر دچار ذات الریه با عامل ناشناخته شدند و این تعداد افراد بیمار تا ۳ ژانویه در حال افزایش است. این در حالی است که از ۱۱ تا ۱۲ ژانویه ۲۰۲۰ محققان در تحقیقات خود فهمیدند که در یکی از بازارهای شهر ووهان ۱۱ میلیونی، عامل انتقال ویروس کرونا است.

روانشاد ادامه داد: آنها متوجه شدند که این ویروس علاوه بر انتقال از طریق حیوان به انسان، می تواند از انسان به انسان نیز منتقل شود و در نهایت ۱۳ ژانویه این ویروس کاملا شناخته و از ۱۵ ژانویه نیز در کشورهایی مانند ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور شناسایی شد. شیوع این ویروس در ایام تعطیلات سال نو آغاز شد و مسافران سبب انتقال ویروس کرونا به دیگر کشورها بودند.

کرونا چقدر توانایی انتقال دارد؟

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: روند انتقال ویروس خیلی سریع است. همچنین دوره نهفتگی این ویروس نیز ۲ تا ۱۴ روز است. یعنی حتی ممکن است، فردی از گیت فرودگاه  وارد کشور شود و به رغم منفی بودن تست های اولیه بر روی او، علائم بیماری در روزهای بعد رویت شود.

وی افزود: خبر خوبی که در این باره وجود دارد این است، فقط افرادی که علائم ویروس در آنها دیده شده، می‌توانند ویروس را به بقیه منتقل کنند. از طرفی کودکان و افراد زیر ۱۶ سال حتی اگر به ویروس نیز منتقل شده باشند،   علائم ویروس را نشان نمی دهند.

راه‌های انتقال ویروس

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس افزود: اصلی ترین راه انتقال ویروس، تماس مستقیم شامل بوسیدن، بغل کردن، غذا خوری مشترک، دست دادن و رعایت نکردن فاصله یک متر با فرد آلوده است.

 علامت بالینی ویروس کرونا چیست؟

روانشاد گفت:‌ ویروس کرونا تفاوت هایی با ویروس آنفلوانزا دارد. تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد، سرفه، کوتاه شدن تنفس، عوارض گوارشی، ‌اسهال و استفراغ، درد قفسه سینه و از بین رفتن عملکرد کلیه ها از جمله علایم آلودگی به ویروس کرونا است. همچنین باید در نظر داشت وقتی فردی سرفه می کند و در قفسه سینه خود احساس درد دارد، نشانه این است که او دچار برونشیت و یا  درد در قفسه سینه نشده و احتمال ابتلا به کرونا در او زیاد است.

وی درباره افرادی که بیشتر در خطر آلودگی به ویروس کرونا هستند، گفت: بیماران دیابتی، ‌مبتلایان به سرطان، بیماری های مزمن ریوی، ‌قلبی و کلیوی بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند و معمولا بعد از ۵ تا ۶ روز این ویروس در فرد بروز می‌کند.

راه جلوگیری چیست؟

روانشاد گفت: کرونا واکسن ندارد و به این زودی نیز واکسن آن ساخته نمی‌شود. بر همین اساس ساخته شدن واکسن کرونا شایعه است. اما برای جلوگیری از انتقال ویروس باید به شستن دست‌ها بسیار اهمیت داد.

وی افزود: شستشوی دست حتما باید آب و صابون و حداقل زمان ۲۰ ثانیه ادامه داشته باشد. البته چند سالی است که سازمان بهداشت جهانی روز شستشوی دست را نامگذاری کرده تا با اطلاع رسانی از انتقال بسیاری از بیماری‌ها  با شستن دست جلوگیری شود.

این استاد دانشگاه افزود: طبق بررسی که انجام شده، ۲.۴ میلیارد نفر از جمعیت کره زمین دسترسی کامل به بهداشت ندارند و از جمعیتی که به بهداشت نیز دسترسی دارند، فقط ۲۰ درصد دست خود را صحیح می شویند، حال همین افرادی که دست خود را صحیح  می‌شویند سبب می شوند ۲۶۰ میلیارد دلار به سیستم های بهداشتی جهان کمک شود.

وی تصریح کرد: پوشاندن دهان و بینی در زمان عطسه، ممانعت از لمس اعضای صورت با دست های آلوده، فاصله گرفتن از افراد بیمار، پاک کردن گوشی همراه، دستگیره های در، وسایل شخصی با پنبه و الکل، ماندن در منزل در زمان بیماری، خواب راحت، ورزش، خوردن غذاهای گیاهی و سبزیجات، استعمال نکردن دخانیات از جمله نکاتی است که می تواند سبب جلوگیری از ابتلا به این بیماری شود.

راه درمان چیست؟

روانشاد، ایزوله کردن فرد بیمار را از جمله راه‌هایی درمان برشمرد و گفت: ۲ دارویی که برای بیماری اچ آی وی استفاده می‌شود، نیز در درمان بیماری کرونا تاثیرگذار است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: سرفه های پایدار، درد قفسه سینه، تب ادامه دار از جمله مواردی است که در صورت بروز آنها باید به پزشک متخصص مراجعه کنیم. این در حالی است که افراد بالای ۶۵ سال بیشتر در معرض خطر هستند؛ هر چند در کودکان خطر خاصی ایجاد نمی شود.

کرونا در آینده بیشتر گسترش می‌یاید

وی افزود: این ویروس در آینده گسترش بیشتری خواهد داشت؛ زیرا در کشورهای در حال توسعه زیر ساخت‌های لازم فراهم نیست و مرگ و میر زیادی به همراه دارد. از طرفی کرونا بر اقتصاد جهان و وضعیت بورس جهانی نیز تاثیر گذاشته و کشور چین با تلاش همه جانبه و ساخت بیمارستان در کمترین زمان و قرنطینه کردن افراد در تلاش برای جلوگیری از گسترش آن است.

نشست علمی با عنوان کرونا ویروس به همت دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. این همایش با هدف آشنایی هر چه بیشتر دانشگاهیان با این ویروس و راه های پیشگیری از ابتلا به آن برگزار شد.

اگر کرونا گرفتیم چگونه خود را قرنطینه کنیم

قرنطینه و جداسازی :

جداسازی : افراد بیمار مبتلا به یک بیماری مسری را از افرادی که بیمار نیستند جدا می کند.

قرنطینه : افرادی را که در معرض یک بیماری مسری قرار داشتند از هم جدا می کند و آنها را محدود می کند تا ببینند آیا بیمار می شوند یا نه.

 

وقتی در قرنطینه هستید چه باید بکنید؟

توصیه پزشکان به چنین اشخاصی این است که سعی کنند با اتخاذ تصمیمات “عاقلانه” تماس خود با دیگران را تا جای ممکن کاهش دهند ،مثل کاری که هنگام سرماخوردگی می‌کنید.

• شما باید ۱۴ روز در خانه بمانید و به مدرسه، محل کار و دیگر اماکن عمومی نروید.

 

• باید خود را در اتاقی جدا از دیگران قرنطینه کنید که جریان هوای مناسبی دارد و می‌توان پنجره‌اش را باز کرد.

 

• برای خرید دارو و مواد غذایی از دیگران کمک بگیرید. دوستان و اقوام شما می‌توانند خرید‌های شما را انجام دهند و به دستتان برسانند. اما نباید کسی را به اتاق راه دهید.

 

• تا حد ممکن از یک روال معمول روزمره خودداری کنید و یک نگرش مثبت را حفظ کنید.

 

• با قرنطینه به عنوان فرصتی برای انجام بعضی از کارهایی که معمولاً برای آنها وقت ندارید رفتار کنید.

 

• در خانه دستمال یکبارمصرف ، دستمال مرطوب ضد باکتری و دستکش لاتکس داشته باشید.

 

• بررسی کنید که کیت کمکهای اولیه شما دارای دماسنج و استامینوفن (برای کاهش تب) باشد.

 

قرنطینه کردن, قرنطینه چیست

سعی کنید فرد بیمار را از سایر اعضای خانواده دور نگه دارید

 

قرنطینه خانواده در خانه

اگر یک عضو خانواده مبتلا به عفونت باشد و همه افراد در خانه قرنطینه شوند ، پیشنهادات شامل موارد زیر است:

• همه اعضای خانواده باید در خانه بمانند. به کسی اجازه بازدید ندهید.

 

• فقط یک فرد بالغ باید مراقب شخص بیمار باشد. بهتر است سرپرست باردار نباشد ، زیرا یک زن باردار در معرض خطر عوارض ناشی از بسیاری از عفونت ها است.

 

• سعی کنید فرد بیمار را از سایر اعضای خانواده دور نگه دارید. به عنوان مثال ، آنها باید در اتاق خواب خود با درب بسته بمانند ، و آنها نباید یک اتاق خواب مشترک داشته باشند. اگر فرد بیمار نیاز به ایجاد یک منطقه مشترک با افراد دیگر داشته باشد ، باید سعی کند یک متر یا بیشتر از افراد دیگر بماند تا شیوع بیماری را کاهش دهد ، و یک ماسک صورت بزند.

 

• ترتیب دهید تا فرد بیمار یک حمام و توالت اختصاصی داشته باشد (اگر خانه شما بیش از یک حمام دارد).

 

• وسایل شخص بیمار را از همه افراد جدا نگه دارید. به عنوان مثال ، حوله ها یا وسایل غذاخوری را به اشتراک نگذارید ، یا مسواکها را نزدیک هم نگه ندارید.

 

قرنطینه کردن, قرنطینه چیست

 ترتیب دهید تا فرد بیمار یک حمام و توالت اختصاصی داشته باشد 

 

• از مواد ضد عفونی کننده برای تمیز کردن وسایل لمس شده توسط بیمار مانند میزهای کنار تختخواب و سطوح حمام استفاده کنید.

 

• هرگونه علائمی که در حال وخیم تر شدن است ، مثلاً مشکلات تنفسی ، گیجی یا درد قفسه سینه ، را در فرد بیمار بررسی کنید. در این حالت ، به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

 

• اطمینان حاصل کنید که فرد بیمار استراحت زیادی می کند ، آب زیادی می نوشد و رژیم سالم خود را حفظ می کند.

 

• هنگام کمک به بیمار ، از ماسک صورت P2 یا N95 استفاده کنید.

 

• اطمینان حاصل کنید که فرد بیمار هنگام خارج شدن از اتاق خواب خود از ماسک صورت استفاده می کند. دستان خود را بلافاصله پس از جدا کردن ماسک و قبل از لمس کردن هر چیز دیگری با صابون و آب بشویید.

 

• دستمالها را بعد از یکبار استفاده دور بیندازید. (حوله های قابل استفاده مجدد را می توان در آب داغ شستشو داد و خشک کرد.)

 

• هر روز سطوح مختلف خانه را نیز با استفاده از دستکش یک بار مصرف تمیز کنید. زباله‌ای که با فرد بیمار در تماس بوده است باید در یک کیسه پلاستیکی قرار داده شود و بعد از گره زدن در کیسه دیگری گذاشته شود.

 

قرنطینه کردن, قرنطینه چیست

اگر ویروس کرونا گرفتیم چگونه خود را قرنطینه کنیم

 

نگه داشتن روحیه در زمان قرنطینه :

به ویژه در مورد خردسالان ، تحت کنترل قرنطینه می تواند وحشتناک باشد. پیشنهادات شامل موارد زیر است:

• در مورد بیماری کرونا ویروس با اعضای دیگر خانواده صحبت کنید. درک بیماری باعث کاهش اضطراب می شود.

 

• به کودکان خردسال اطمینان دهید و با متناسب با سن آنها صحبت کنید.

 

• تا حد ممکن کارهای روزمره معمولی را ادامه دهید.

 

• یک نگرش مثبت حفظ کنید.

 

• به این فکر کنید که چگونه در گذشته با شرایط دشوار کنار آمده اید و به خود اطمینان دهید که با این وضعیت نیز کنار خواهید آمد. به یاد داشته باشید که قرنطینه طولانی نخواهد بود.

 

• با اعضای خانواده و دوستان از طریق تلفن ، ایمیل یا رسانه های اجتماعی در تماس باشید.

 

• به طور منظم ورزش کنید. می توان به دی وی دی ورزش ، رقص ، نرمش، یوگا ، پیاده روی در حیاط خلوت خانه یا استفاده از تجهیزات ورزشی خانگی ، مانند دوچرخه ثابت اشاره کرد. ورزش یک درمان اثبات شده برای استرس و افسردگی است.

 

آیا اگر سر کار نروید همچنان حقوق می‌گیرید؟

پرداخت حقوق مدت ایام بیماری بسته به جایی است که در آن زندگی می‌کنید.

اگر از شما خواسته شده در قرنطینه باشید، دستمزد شما باید همچنان پرداخت شود.

در ایران، افراد بیمه شده که به خاطر بیماری برای مدتی نمی‌توانند کار کنند، می‌توانند حقوق ایام بیماری را پس از ارائه گواهی پزشکی به تأمین اجتماعی دریافت کنند.

 

 

 

کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی دکتر فرهنگ نوری تنها دارنده ی سایت جامع و آنلاین در مرودشت

 

 

علائم کرونا در سفر

علائم کرونا در سفر

پس از شناخت چیستی این ویروس، بد نیست با علائم کرونا بیشتر آشنا شوید. کرونا معمولا با علائم زیر شروع می‌شود:

 • سردرد
 • سرفه
 • درد عضله‌ها
 • تب و احساس خستگی
 • تنگی نفس و مشکلات تنفسی

بر اساس آمارهای منتشر شده از سازمان جهانی بهداشت، در ۸۱ درصد از مواقع، تمامی علائم ویروس کرونا با سرما خوردگی یکسان است و به اصطلاح شما تنها دچار یک کرونا خفیف شده‌اید.

۱۴ درصد از بیماران به علائم سخت‌تر دچار می‌شوند که در این حالت حتما باید به بیمارستان‌های مربوطه برای قرنطینه مراجعه کنند.

در ۵ درصد مواقع وضع بیمار رو به وخامت می‌رود و متاسفانه دیگر در اینجا هیچ‌کاری از دست هیچ‌ کس برنمی‌آید.

جالب‌ است بدانید که این ویروس به مردان بیشتر از زنان علاقه دارد!

بله شاید تعجب کنید اما با توجه به آماری که چین تا همین چند روز پیش منتشر کرده است، نسبت مردان مبتلا به کرونا به زنان این کشور بیشتر است.

 

تفاوت علائم ویروس کرونا با آنفلوآنزا و سرماخوردگی

 

بیماری‌های دستگاه تنفسی علائمی شبیه به یکدیگر دارند. سرفه، عطسه، خستگی و.. در همه بیماری‌هایی مثل آنفلوآنزا و سرماخوردگی دیده می‌شود.

مهم‌ترین علامت کرونای جدید، تب، سرفه و گرفتگی سینه است.

در این روزهای شیوع بیماری، به شدت مراقب باشید این ویروس مخصوص فصل سرد می باشد.

کلینیک دکتر نوری آرزومند سلامتی شماست …

چرا باید کرونا را جدی گرفت ؟؟؟

چرا باید کرونا را جدی گرفت ؟؟؟
جامعه شناسی خاص !
▪مراکز درمانی ایران دو مشخصه بی‌نظیر آسیب‌زا دارند که در دنیا مشابه آن وجود ندارد.
اول وجود همراه به عنوان شبه پرستار در بخش است که در صورت وقوع اپیدمی کرونا پاشنه آشیل اول ما خواهد شد.
همراهانی که بدون آگاهی از اصول اولیه بهداشت مراقبتی قرنطینه در بیمارستانهای ما شیفتی کار میکنند! و رابطه بین خانه‌ها و محیط پرخطر بیمارستان خواهند شد.
همراهان بیماری که آموزش روشهای کنترل بیماری واگیر به آنها ساده نیست و جزء ارکان اصلی پرستاری ما در بیمارستانها هستند.
دوم تقریبا ما بیمارستان غیرآموزشی نداریم و مراکز درمانی ما مملو از دانشجو و کارآموزانی ست که پرسنل پروفشنال نیستند.
مدیریت اینهمه دانشجوی پخش در بخشهای درمانی در سطوح دانشی متفاوت برای کنترل و قرنطینه کرونا موقعیت خاص ایران را در دنیا هشدار میدهد.
اینها رابط بین خانه و بیمارستان در انتقال عفونت خواهند شد.
اگر خصلت روبوسی و دست دادن ایرانی ها را هم به ماجرا اضافه کنیم که در دنیا کم نظیر است جامعه ایرانی را به میزبان عالی کرونا برای انتشار مبدل خواهد کرد.
از همه اینها گذشته سبک انکاری طب بومی و‌ سنتی ما در مسخره کردن پزشکی مدرن و تخطئه و تکذیب شیوه‌های بهداشت جهانی یک نقطه ضعف دیگر محسوب خواهد شد.
ما بیش از یک ماه است هشدار میدهیم که ایران اسفندیار روئین تن نیست و با توجه به مراودات عظیم ما با چین وقوع اپیدمی در ایران اجتناب ناپذیر است.
امروز هم برای قبول واقعیت دیر نیست.
در اولین اقدام درمانگاههای عفونتهای تنفسی را از سایر درمانگاهها جدا کنید و تجمعات بی فایده انسانی اینروزها را طوری که به تریش قبای کسی بر نخورد کم کنید!
کرونا از رگ گردن به ما نزدیکتر است…
کلینیک دکتر نوری جهت آگاه سازی در زمینه کرونا و دوری از شایعات مینویسد : 
‏۱- اول از همه ماسک معمولی که شما از داروخونه میخرین (حتی اون فیلتر دار معمولیا) کاربرد بسیار کمی داره برای اینکار .ویروس در سایز نانومتر هست و ازش عبور میکنه پس نزنین. چون اون ماسک رو شما هر ۲ ساعت تعویض نکنین محیط مرطوب درست میکنین برای رشد باکتری
‏۲- بیماری ویروسی با آنتی بیوتیک درمان نمیشن ویروس موجود زنده نیست و آنتی بیوتیک همونطور که از اسمش معلومه ماده ضد حیات هست و ویروس ازش تاثیر نمیگیره. شما زمان سرماخوردگی آنتی بیوتیک مصرف میکنین چون بعد از حمله ویروس باکتری های فرصت طلب بهتون حمله میکنن. پس نبندین خودتون رو به قرص
‏۳- خوردن سیر، پیاز، پیازچه و دود کردن اسفند کاملا بیفایده هست. چون همونطور که گفتم ویروس موجود زنده نیست و از مواد آنتی بیوتیک طور تاثیر نمیگیره.
‏۴- ویروس کرونا و خیلی از ویروس های دیگه بدنه ای از جنس لیپید (یه جور چربی طبیعی) دارن که با مواد شوینده از بین میره. بدون این بدنه از کار میوفتن برای همین شستن دست و صورت و وسایل با مواد شوینده ساده مثل صابون و یا مواد ضد عفونی کننده ویروسی کاملا از کار میندازتوشون
‏۵- نمک روی این ویروس بی تاثیره، نمک رو شما باهاش میتونین باکتری ها رو بکشین چون مایع سلولیشون رو میکشه بیرون و خشک میشن اما ویروس مایع سلولی نداره
‏۶- از کرونا بیش از حد نترسید اگر که سالم هستین. این ویروس از ویروس آنفولانزای موجود در حال حاضر کشنده تر نیست.
‏در واقع این ویروس افراد در خطر که این بیماری ها رو دارن رو از پا در میاره:
‏دیابت
‏آسم
‏خود ایمنی ها مثل MS
‏سرطانی ها
‏افرادی که مشکلات قلبی عروقی دارن
‏۷- به سیستم ایمنی اعتماد کنید. سیستم ایمنی انسان ۱۰ به توان ۱۰ سلول ایمنی حرفه ای داره که هر کدوم فقط به یه ویروس یا باکتری و… 
‏حمله میکنن. سیستم ایمنی بعد از کشف ویروس چند روزی شروع میکنه به تولید لشکر و بعد به این ویروس حمله میکنه. آدم سالم معمولا با رعایت درمان میشه خودش
‏۸- به دلیل نامعلومی بچه های کوچیک کرونا توشون به شکل یه سرماخوردگی ساده ظهور پیدا میکنه اگر سالم باشن و در واقع از ۸ سال به بالا برای آدم ها خطرناک تره، پس اگر بچه س کوچیکی سرماخوردگی ساده داره شما خیلی مراقب خودتون باشید
‏۹- امکان داره شما کرونا بگیرین و کاملا در حد سرماخوردگی باشه علایم‌. اما جهت اینکه به دیگران انتقال ندین چند روزی رو خونه بمونین. اگر سر کار میرین دور کاری کنید.
‏۱۰- اینکه صرفا یه آمبولانس دیده میشه که لباس مقابله با بیماری های میکروبی تنشونه دلیل این نیست که مورد کرونایی دارین میبرن. بر اساس چارچوب در مواجه با هر مورد مشکوک تیم بیمارستان باید بدترین رو در نظر بگیرن. برای همین همه ی افرادی که آنفولانزا دارن هم‌اول قرنطینه میشن
‏۱۱- زیر دماغتون ویکس و نعناع نزنین با تصور اینکه دارین ضد عفونی‌میکنین، با اینکار حتی فضای تنفسیتون رو بازتر و پذیرا تر برای دریافت ویروس واگیر دار میکنین
‏۱۲- در انتها این بیماری با کنترل و رعایت از طرف افراد بیمار و افراد سالم به راحتی میگذره. در واقع میشه‌گفت‌آنفولانزای خوکی و آنفولانزای N1H1خیلی بیشتر و خطرناک تر از اینا پخش شدن اما گذشتن. پس بیش از حد نترسین اما بیخیال هم‌نباشید. مراقبت کنین.
  کرونا ویروس در سطوح میتواند چندین ساعت تا چند روز زنده بماند که در صورت برخورد دست با سطوح آلوده بلافاصله شستشوی با شوینده های استاندارد پیشنهاد میشود.
✅ نحوه ی تهیه کلر ۱٪  برای گندزدایی سطوح مشترک طبق دستورالعمل کرونا ویروس :
 ابتدا یک بطری یا ظرف مناسب جهت تهیه محلول فراهم می‌کنیم سپس 
 یک واحد یا یک پیمانه آب ژاول (وایتکس یا  همون هیپوکلریت سدیم) درون ظرف تهیه شده می ریزیم، 
بعد ۵ برابر آب ژاول ، آب سرد اضافه می کنیم به همین راحتی کلر ۱٪ تهیه میشه ‌.
 بعد از اینکه  سطوح عاری از گرد و خاک شد و توسط مواد دترجنت پاک شد،
 بعد با آغشته کردن یک دستمال تمیز به محلول  (کلر ۱٪)  و یا غوطه ور کردن دستمال در محلول (کلر ۱٪) و پس از فشردن دستمال، باید دستمال رو بصورت « رفت» بروی سطوح مشترک  کشید، بدین صورت گندزدایی سطح مورد نظر انجام می شود.
❌ #توجه
۱_ رطوبت ناشی از دستمال آغشته شده به کلر ۱٪ بروی سطوح بخودی خود باید خشک شود
۲_ باید دقت کرد که برای تهیه محلول از #آب_سرد استفاده شو  چون کلر در آب گرم سریع از بین میرود.
۳_ مدت حدود ۱۰ دقیقه ای  ماندگاری برای اثر بخشی مواد گندزدا برای سطوح پیش بینی شده است. 
✍دکتر عباس شیبک : متخصص داخلی  کودکان زیر ٥ سال و سالمندان و زنان باردار و افراد دارای نقص سیستم ایمنی و افراد دارای بیماری زمینه ای (قلبی و عروقی-تنفسی)، گروههای پرخطر بیماری کرونا ویروس جدید ٢٠١٩ هستند. سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علایم شایع بیماری کرونا ویروس جدید ٢٠١٩ هستند. در کودکان و سالمندان می تواند همراه با تهوع و استفراغ و دل درد باشد.

۲۶ درمان خانگی رفلاکس معده به مری در کودکان و بزرگسالان زیر ۱۶ سال

درمان خانگی رفلاکس معده به مری در کودکان و بزرگسالان
شما احساس ناراحتی، تهوع و درد دارید. معده‌تان اوضاع خیلی بدی دارد. خوب، این علائم نشان می‌دهند که با یک مورد کلاسیک رفلاکس معده یا همان بازگشت اسید به مری یا سوزش سر دل روبرو هستید. برای بازگشت اسید به مری، دریافت توصیه‌های پزشکی مناسب به شدت سفارش می‌شود. با این حال، قبل از این‌که نگاهی عمیق به داروهای خانگی برای رفع درد رفلاکس معده به مری در کودکان و بزرگسالان داشته باشید، ابتدا باید اطلاعات پایه‌ای را درباره‌ی‌ این مشکل را به دست آورید. به این ترتیب، می‌توانید با آن به درستی مقابله کنید.

چه کسی مستعد ابتلا به بیماری رفلاکس معده است؟
افراد مستعد ابتلا به بیماری رفلاکس معده یا بازگشت اسید به مری کسانی هستند که موارد زیر در موردشان صدق می‌کند:

– چاقی
– فتق
– بارداری
– سیگار کشیدن
– خشکی دهان
– آسم
– دیابت
– فرایند هضم کند
– اختلالات بافتی در بافت همبند مانند اسکلرودرمی.
– سندروم زولینگر- الیسون: یک بیماری است که مشخصه‌ی اصلی آن افزایش ترشح اسید معده در اثر تومور ترشح‌کننده‌ی گاسترین است و سبب زخم‌های شدید در دستگاه گوارش می‌گردد. این تومور اصطلاحاً گاسترینوما نامیده می‌شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائمی مانند درد قفسه‌ی سینه یا دشواری در تنفس دارید، باید با پزشک‌تان تماس بگیرید یا به بیمارستان بروید. همچنین اگر این علائم دائم رخ می‌دهند، یا علائم بدتری را تجربه می‌کنید، باید به پزشک‌تان بگویید. شرایط روحی و پاتولوژیک ممکن است در بسیاری از افراد متفاوت باشد. یادتان باشد که با پزشک‌تان در مورد بهترین گزینه‌های تشخیصی و درمانی موجود و مناسب برای خودتان صحبت کنید.

تا این‌جا، شما اطلاعاتی در مورد رفلاکس معده یا بازگشت اسید به مری کسب کردید، وقت آن است که با بهترین روش‌های درمانی طبیعی برای رفلاکس معده یا بازگشت اسید به مری نیز آشنا شوید. در ادامه‌ی مقاله نیز ما با همراه باشید!

۲۶ درمان موثر برای رفلاکس معده یا بازگشت اسید به مری  در کودکان و بزرگسالان
۱. زردچوبه

درمان بازگشت اسید به مری  با زردچوبه‌ی تازه بسیار تاثیرگذار است. محققان پزشکی نیز به این نتیجه رسیده‌اند که زردچوبه حاوی مواد فعالی است که از دستگاه گوارش حمایت می‌کنند و همچنین باعث کاهش انقباض و عدم تولید اسید می‌شوند. کورکومین موجود در زردچوبه به جلوگیری از التهاب کمک می‌کند،  و باعث مهار علایم ریفلاکس معده می‌شود. علاوه بر این، باید به خواص آنتی‌اکسیدانی بی‌نظیر زردچوبه اشاره کنیم که به حذف مواد سمی‌ در بدن کمک می‌کند. نحوه‌ی استفاده از زردچوبه به عنوان یکی از داروهای خانگی برای رفلاکس معده به مری به قرار زیر است:

روش ۱: آب زردچوبه

– زردچوبه‌ی تازه را بشویید
– پوست زردچوبه را جدا کنید
– زردچوبه را رنده کنید تا خمیری حاصل شود
– خمیر به دست آمده را برای گرفتن آب زردچوبه از صافی رد کنید

روش ۲: زردچوبه و عسل

عسل و زردچوبه حاوی خواص دارویی مختلفی هستند. این دو اثرات مثبتی روی بدن دارند از جمله کمک به تقویت بدن، افزایش مقاومت بدن، از بین بردن التهاب، بهبود خونریزی زخم، و غیره. این دو ماده به دلیل ویژگی‌های برجسته‌ای که دارند اغلب با هم ترکیب و استعمال می‌شوند تا افراد را زیباتر کنند، رفلاکس معده به مری را و در عین حال زخم معده را که سبب خونریزی معده می‌شود، درمان کنند.

درمان رفلکس معده با زردچوبه و عسل بسیار ساده ‌است.

– ۳ قاشق غذا خوری پودر زردچوبه آماده کنید
– ۱ قاشق غذاخوری عسل را همراه با ۱۰۰ میلی‌لیتر آب گرم به زردچوبه اضافه کنید
– مواد را با هم مخلوط کنید
– ترکیب حاصل را ۲ بار در روز قبل از غذا بخورید
– این ترکیب را به طور مداوم طی مدت حدودا ۲ ماه استفاده کنید تا به نتایج مورد نظرتان برسید

مطلب مرتبط:زخم معده: ۲۸ موثرترین درمان خانگی زخم معده

هشدار:

اگرچه زردچوبه توانایی التیام زخم را دارد و همچنین بر گردش خون تاثیر می‌گذارد، ضد التهاب است، و در درمان رفلاکس معده به مری مؤثر است، اما قبل از استفاده از آن، برخی از نکات را باید مورد توجه داشته باشید:

– بیماران ممکن است در بدن‌شان احساس گرما داشته باشند، بنابراین باید چای بنوشند یا سبزیجات بخورند تا از این وضعیت ناخواسته جلوگیری کنند
– این مقیاس برای اکثریت مردم بدون خطر است، اما قبل از استفاده از این روش، کودکان، زنان باردار یا افراد مسن‌تر که از بیماری‌های دیگر رنج می‌برند باید با پزشک‌شان مشورت کند.
– در طول درمان رفلاکس معده به مری  با استفاده از عسل و زردچوبه، باید از چربی‌های حیوانی، غذاهای نرم و ادویه‌جات تند مانند فلفل پرهیز کنید. از محرک‌هایی که برای سلامتی مضر هستند مانند آبجو، الکل، تنباکو استفاده نکنید. ضروری است که یک رژیم استراحت مناسب داشته باشیم، اجازه ندهید که استرس در زندگی‌تان ایجاد شود زیرا استرس درد شکم را بدتر می‌کند.

۲. زنجبیل برای درمان رفلاکس معده

زنجبیل امروزه به عنوان ادویه‌ای شناخته می شود که طعم غذا را بهبود می‌بخشد یا بوی ناخواسته را از غذاها را حذف می‌کند و مواد مضر موجود در غذا را کاهش می‌دهد. هر چند در عمل، کاربردهای این ماده‌ی خوراکی به این‌جا ختم نمی‌شود، بلکه به عنوان یک داروی ارزشمند در درمان بیماری‌های مختلف نیز تاثیرگذار است. بهترین روش شناخته‌شده و شناخته‌شده‌ترین روش برای استفاده از زنجبیل خرد کردن آن جهت تهیه‌ی چای زنجبیل است.

روش ۱: چای زنجبیل

شما می‌توانید چای زنجبیل را به شکل زیر تهیه کنید:

– پوست زنجبیل را جدا کنید
– چند بار آن را با آب شستشو دهید
– زنجبیل تازه را رنده کنید و آن را با آب ساده مخلوط کنید
– آن را بجوشانید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد
– یک قاشق چایخوری عسل یا شکر (بنا به ذائقه‌ی خودتان) به نوشیدنی‌تان اضافه کنید
– صبر کنید تا چای کمی خنک شود و بعد آن را بنوشید
– این نوشیدنی را ۳ بار در روز بعد از غذا مصرف کنید

هشدار:

– اگر تا به حال چای زنجبیل ننوشیده‌اید، ممکن است نوشیدن آن برای اولین بار کمی دشوار باشد، بنابراین باید آن را به آرامی بنوشید تا طعم فوق‌العاده‌ای که چای زنجبیل دارد، احساس کنید. اثر این چای روی بیماری رفلاکس معده به مری خیلی خوب است.

– شما نباید بیش از حد زنجبیل و شکر اضافه کنید. چرا که زنجبیل خیلی تند است و نمی‌توانید آن را بنوشید. در مورد شکر هم باید بگوییم که، شیرینی شکر موجب از بین رفتن عطر دلپذیر چای زنجبیل می‌شود.

– استفاده از چای زنجبیل را در شب محدود کنید

بیمارانی که قرار است عمل جراحی یا بیهوشی دشاته باشند، باید از مصرف چای زنجبیل پرهیز کنند زیرا این چای می‌تواند واکنش‌هایی را با داروهای بیهوشی ایجاد کند و منجر به بروز عواقب ناگوار شود.

– زنان باردار یا شیرده: زنان در این مرحله نباید چای زنجبیل مصرف کنند، زیرا برای هورمون‌های جنسی جنین بد است و حتی ممکن است باعث انقباضات رحم و حتی خونریزی یا زایمان زودرس منجر شود. اگر در این مدت چای زنجبیل مصرف می‌کنید، حتما با پزشک‌تان مشورت کنید.

– اگر از بیماری‌هایی مانند بیماری روده، مشکلات مثانه و دیابت رنج می‌برید، مصرف چای زنجبیل برای‌تان بسیار مضر است زیرا می تواند سبب کاهش غیر طبیعی قند خون شود.

روش ۲: سرکه‌ی ترشی زنجبیل

یکی دیگر از راه‌های استفاده از زنجبیل این است که آن را در سرکه خیس بگذارید تا ریفلاکس را به سرعت سرکوب کنید.

– زنجبیل را خوب شستشو دهید
– آن را نازک برش بزنید و داخل یک لیوان بریزید
– سرکه‌ی برنج را روی زنجبیل بریزید و اجازه بدهید ۵ تا ۶ روز بماند. سپس زنجبیل‌ها را از سرکه خارج کنید.
– هر بار فقط سه برش از ترشی زنجبیل استفاده کنید. این ماده به کاهش علائم سوزش سر دل و دیسپپسی شکمی کمک می‌کند.

۳. آلوئه‌ورا

خوشبختانه بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند آلوئه‌ورا یکی از مواد طبیعی است که می‌تواند اسید معده را برگرداند. ماده‌ی روغنی موجود در آلوئه‌ورا انتخاب خوبی برای کسانی است که از خستگی گوارشی رنج می‌برند.

آلوئه‌ورا حاوی خواص ضد التهابی، ضد درد، ضد میکروبی، ضد زخم، آنتی‌اکسیدان و دیورتیک است. بنابراین، برای درمان مشکلات گوارشی و همچنین بسیاری از بیماری‌های معده موثر است. ثابت شده‌است که آنتراکوئینون موجود در آلوئه‌ورا به هضم و مهار اسید کمک می‌کند. پلی‌ساکاریدهای آلوئه‌ورا به بازیابی سلول‌های آسیب‌دیده‌ی پوست کمک می‌کنند. و گلوکومنان‌ها کمک می‌کنند که سیستم گوارش تحت تأثیر رفلاکس اسید، به تعادل برسد.

علاوه بر این، ماده‌ی روغنی موجود در آلوئه‌ورا، سم را از دستگاه گوارش پاکسازی می‌کند و عملکرد کلیه‌ها، کبد و کیسه صفرا را بهبود می‌بخشد. نحوه‌ی استفاده از آلوئه‌ورا برای بیماری رفلاکس معده (بازگشت اسید به مری ) به شرح زیر است:

روش ۱: آب آلوئه‌ورا

– یک برگ تازه از گیاه آلوئه‌ورا را بردارید
– آن را خوب شستشو دهید
– برای این‌که به خوبی آن را  پوست بکنید بهتر است پوست سبز خارج برگ را به قطعاتی در حدود ۵ سانتیمتر، برش دهید.
– گوشت سفید داخل برگ بسیار چسبناک است، آن را با آب شستشو دهید
– گوشت سفید را به قطعات کوچک برش بزنید
– آلوئه‌ورا را به یک قابلمه‌ی آب جوش اضافه کنید و به مدت ۱-۲ دقیقه بجوشانید و سپس آن را از روی حرارت بردارید و روی کاسه‌ی یخ بریزید.
– عسل یا شکر به آن اضافه کنید و در نهایت آن را بنوشید

روش ۲: مخلوط آلوئه‌ورا

– یک برگ تازه از گیاه آلوئه‌ورا را جدا کنید
– برگ آلوئه‌ورا را خوب شستشو دهید
– ژل داخل آن را خارج کنید
– ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری روغن لیمو و ۲ قاشق غذاخوری آب گوآوا را به آن اضافه کنید تا مخلوط آلوئه‌ورا آماده شود
– شما می‌توانید مقدار زیادی آماده کنید و آن را تمام طول روز داخل یخچال نگه دارید یا می‌توانید به آن یخ اضافه کنید تا نوشیدن‌اش آسان‌تر باشد.
– طی ۷ روز به طور مداوم این نوشیدنی را بنوشید تا بیماری ریفلاکس معده به طور کامل از بین برود.

۴.  سرکه سیب

در بعضی موارد، رفلاکس معده به مری  ناشی از کمبود اسید است و نه بیش از حد بودن اسید. بنابراین، در این موارد، غذاهای دارای اسید زیاد برای معده مفید هستند.

هنگام تجربه‌ی ریفلاکس معده، می‌توانید ۱۵ میلی‌لیتر سرکه سیب را با حدود ۱۷۷ تا ۲۳۶ میلی‌لیتر آب مخلوط کنید و قبل از خوردن غذا یا قبل از خوابیدن آن را بنوشید. به یاد داشته باشید که این روش را فقط یک بار در روز انجام، سرکه سیب را بیش از حد مصرف نکنید زیرا سرکه حاوی اسید است و اگر بیش از حد استفاده شود، باعث فرسایش معده و بروز زخم می‌شود.

۵. جوش شیرین

افرادی که از رفلاکس معده به مری رنج می‌برند تا حدی که خواب مناسبی هم ندارند،‌ انتظار دارند که درمان‌های ساده‌ای پیدا کنند و زندگی طبیعی خود را دوباره از سر بگیرند. در میان بسیاری از داروهای آشنا مانند زردچوبه و عسل، می‌خواهیم یک ماده‌ی دیگر را که در آشپزخانه موجود است، ذکر کنیم. جوش شیرین ماده‌ی خوراکی آشنایی در آشپزخانه بسیاری از خانه‌ها است که نه تنها برای تهیه‌ی مواد غذایی استفاده می‌شود، بلکه در تهیه‌ی موادی مانند دهانشویه‌ها، ماسک‌های زیبایی پوست و غیره نیز نقش پررنگی دارد.

در درمان بازگشت اسید به مری، جوش شیرین در برابر مواد اسیدی موثر است به طوری که به خنثی کردن اسید معده کمک می‌کند، اسید معده را کاهش می‌دهد و در نتیجه رفلاکس معده را محدود می‌کند. استفاده‌ی مناسب از جوش‌ شیرین باعث بهبود علائم زخم معده می‌شود و علائم اختلالات شکمی را کاهش می‌دهد. به این ترتیب، استفاده از جوش شیرین باعث بهبود علائم ناشی از بازگشت اسید به مری  می‌شود.

علاوه بر این، پودر جوش شیرین هنگامی که با اسید مواجه می‌شود، CO۲ آزاد می‌کند، و به این ترتیب باعث نرم شدن غذاهای دیگر می‌شود، و سوزش معده را کاهش می‌دهد.

برای درمان رفلاکس معده به مری با استفاده از پودر جوش شیرین، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید:

روش ۱: جوش شیرین را رقیق کنید

– نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را با یک فنجان آب گرم حدود ۳۰۰ میلی‌لیتر ترکیب کنید
– یک ساعت بعد از غذا آن را بخورید
– نوشیدن این ترکیب به طور مداوم و حدود ۲ بار در روز بلافاصله درد شکم را کاهش می‌دهد
– این روش نه تنها درد را کاهش می‌دهد، بلکه به طور فعال باعث کاهش آروغ زدن، درد شکمی و دیسپپسی می‌شود.

روش ۲: مخلوط جوش شیرین با عسل و آرد

– ۲۰ میلی‌لیتر عسل را در یک تابه‌ی کوچک روی حرارت بگذارید تا رنگ آن طلایی شود
– ۵۰ گرم آرد و شش قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه کنید که باعث می‌شود حباب‌ها از بین بروند
– اجاق را خاموش کنید تا ترکیب خنک شود
– ترکیب را ۳۰ دقیقه قبل از وعده‌های غذایی مصرف کنید تا بیماری ناپدید شود

ماده‌ی فعالی به نام آنتول در شوید موجود است که به کاهش انقباضات معده کمک می‌کند و از دستگاه گوارش در برابر پاتوژن‌های مهاجم محافظت می‌کند. تخم شوید باعث کاهش درد ناشی از اختلالات دستگاه گوارش و همچنین پیشگیری از علائم ریفلاکس اسید می‌شود. این ماده یک داروی عالی برای غلبه بر علائم درد معده و نفخ است. چگونه باید آن را استفاده کنیم؟ روش‌های متعددی برای استفاده از شوید جهت درمان رفلاکس معده به مری وجود دارد:

– چند قاشق چایخوری شوید خردشده را به سبزیجات گریل شده یا سبزیجات آب‌پز اضافه کنید.
– شوید را با پودر چیلی، پودر سیر، پودر پیاز و فلفل قرمز مخلوط کنید تا سس مخصوص برگر خودتان را تهیه کنید.
– به سس مایونزی که روی نان می‌زنید کمی شوید اضافه کنید.
– همچنین می‌توانید هر روز چای شوید مصرف کنید.

۱ فنجان آب جوش را روی ۱ تا ۲ قاشق چایخوری بذر شوید بریزید. در ظرف را به مدت ۵ دقیقه بگذارید. سپس آن را صاف کنید. آب شوید آماده است. می‌توانید برای بهبود طعم دمنوش پوست پرتقال تازه را نیز هنگام نوشیدن به آن اضافه کنید.

۷. موز یا سیب بخورید

موز حاوی آنتی‌اسیدهای طبیعی است که مانند یک ماده‌ی مقاوم به اسید عمل می‌کنند. خیلی ساده هر از گاهی یک موز رسیده بخورید، به این ترتیب می‌توانید از رفلاکس اسید جلوگیری کنید. سیب هم دارای ترکیبات و مزایای مشابهی است، بنابراین شما می‌توانید آن را برای غلبه بر این اختلال و جلوگیری از علائم ریفلاکس معده به طور موثر استفاده کنید.

۸. نان

نان با توجه به عملکرد جذب اسیدی که دارد، به عنوان تسکینی برای بیماران مبتلا به درد معده و همچنین بیماران مبتلا به ریفلاکس معده عمل می‌کند و مقدار اسید موجود در معده را کاهش می‌دهد. بنابراین، افراد مبتلا به ریفلاکس معده باید نان را در فهرست مواد غذایی خود قرار دهند.

۹. جوی دوسر

جوی دوسر به عنوان یک ماده‌ی غذایی همه‌کاره شناخته می‌شود که نه تنها برای زیبایی زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه برای بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و ریفلاکس معده نیز مناسب است. با استفاده از جو دور سر در هنگام صبح، بدن‌تان انرژی فراوانی خواهد داشت. علاوه بر این، جوی دوسر فیبر طبیعی زیادی دارد و به ویژه پس از یک خواب خوب شبانه، اسیدیته‌ی اضافی معده را جذب می‌کند. بنابراین، در منوی غذاهای‌تان، جوی دوسر را هم اضافه کنید، حتی اگر بیماری ریفلاکس معده ندارید.

۱۰. کلم برگ

کلم ارزش تغذیه‌ای بالایی دارد و التیام‌دهنده و در عین حال زیبایی‌بخش است. این ماده‌ی خوراکی حاوی ویتامین‌های بیش‌تری در مقایسه با سایر سبزیجات است به این ترتیب که ۴.۵ برابر بیش‌تر از هویج،‌ ۳.۶ برابر بیش‌تر از سیب‌زمینی و پیاز ویتامین دارد. نکته‌ی مهم در رابطه با کلم این است که ویتامین‌های A و P موجود در کلم با هم ترکیب می‌شوند تا رگ‌های خونی را بادوام‌تر کنند. کلم همچنین حاوی مواد ضد سرطان است که عبارتند از سولفورافان، فنتیل، ایزوتوسیانات و ایندول-۳۳ کاربنول. نحوه‌ی استفاده از کلم برای درمان بیماری رفلاکس معده به مری:

– چند برگ کلم را جدا کنید
– آن‌ها را خوب شستشو دهید و سپس بجوشانید
– برگ‌ها را از آب خارج کنید تا خشک شوند
– برگ‌های کلم را رنده کنید تا تبدیل به خمیر شوند و بعد آب آن‌ها را با استفاده از صافی بگیرید
– به طور معمول ۱ کیلوگرم برگ کلم ۵۰۰ میلی‌لیتر آب می‌دهد
– هر روز ۱۰۰۰ میلی‌لیتر آب کلم را به چند قسمت تقسیم کنید و بنوشید
– شما می‌توانید شکر یا نمک را با توجه به ذائقه‌ی خود به آب کلم اضافه کنید تا نوشیدن آن ساده‌تر شود.

هشدار:

کلم حاوی مقدار کمی گویترین است. این ماده دارای اثر آنتی‌اکسیدانی است اما می‌تواند روی تیروئید اثرگذار باشد. بنابراین، افراد مبتلا به اختلالات تیروئید نباید کلم بخورند زیرا در غیر این صورت دچار بزرگ شدن گواتر می‌شوند. این افراد، باید کلم را در مقدار متوسط مصرف کنند، و قبل از خوردن باید برگ‌ها را برش بزنند، و تقریبا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از پردازش خیس بگذارند و بعد خرد کنند، به این ترتیب گویترین تجزیه می‌شود.

۱۱. پاپایا

پاپایا دارای ویژگی‌های اساسی زیادی است مانند طعم شیرین، خنکی، اثر گرمایی و می‌تواند بدن را سم‌زدایی ‌کند. بنا بر علم پزشکی، پاپایای رسیده حاوی پروتئین پروتئولیتیک است که به تجزیه‌ی پروتئین‌ها در سیستم گوارش و تبدیل آن‌ها به اسیدهای آمینه کمک می‌کند. از این رو، این میوه به درمان موثر بیماری ریفلاکس معده کمک می‌کند. علاوه بر این، پاپایا حاوی آنزیم پاپئین هم هست که به هضم غذاهای غنی از نشاسته و چربی کمک می‌کند. در پاپایای رسیده پتاسیم نیز وجود دارد که باکتری‌های مفید را برای معده فراهم می‌کند، از اثرات بد بر روی دیواره‌ی روده جلوگیری می‌کند و علائم دیسپپتیک و سندرم بیماری ریفلاکس گوارشی را دفع می‌کند.

۱۲. حبوبات

حبوبات حاوی مقدار زیادی فیبر و اسیدهای آمینه‌ی مورد نیاز بدن هستند، بنابراین بیماران مبتلا به ریفلاکس باید آن‌ها را مصرف کنند. با این حال، برخی از حبوبات مانند سویا، نخود، لوبیا سبز، لوبیای سیاه و غیره حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده‌ هستند و می‌توانند منجر به نفخ شوند. یک نکته برای محدود کردن چنین تاثیری این است که حبوبات را قبل از مصرف به مدت شب تا صبح خیس بگذارید تا نرم شوند. لزوما نباید به طور کامل این ماده‌ی مقوی را کنار بگذارید، بلکه باید هر بار مقدار کمی از آن را بخورید تا به تدریج با بدن سازگار شود.

۱۳. نمک و آب گرم

محلول آب گرم و نمک نه تنها یک درمان موثر برای گلودرد و بیماری تنفسی است، بلکه درمان مناسبی برای رفلاکس معده نیز محسوب می‌شود. برای انجام این روش درمانی مراحل ساده‌ی زیر را انجام دهید:

– یک قاشق غذا خوری نمک را به آب گرم اضافه کنید
– هم بزنید تا نمک حل شود و بعد محلول حاصل را بنوشید تا دردتان متوقف شود

۱۴. آب نعناع

برگ نعناع به هضم کمک می‌کند و برای درمان بیماری ریفلاکس معده به کار می‌رود.

– یک یا دو برگ نعناع تازه را دو تا سه بار در روز بجوید و درد شکم‌تان را از بین ببرید.
– روش دیگر این است که برگ‌های نعنا را در یک فنجان چای داغ قرار بدهید. ۲-۳ بار در روز این چای را بنوشید.

۱۵. از مصرف غذاهایی که باعث تحریک معده و افزایش اسید می‌شوند،‌ پرهیز کنید

– غذاهای ترش:

مصرف میوه‌ها و مواد خوراکی پر از اسید را مانند نارنگی، ترشی، انبه، سرکه، لیمو و غیره متوقف کنید. این مواد خوراکی برای معده خوب نیستند زیرا باعث افزایش مقدار اسید در معده می‌شوند و احتمالا مسبب بروز التهاب، زخم معده و رفلاکس معده به مری هستند.

– قهوه، سیگار،‌ الکل یا مواد تحریک‌کننده:

این مواد عامل محافظ مری را کاهش می‌دهند و منجر به ریفلاکس شدید گوارشی می‌شود و در نتیجه ترشح کورتیزول نیز افزایش می‌یابد.

– نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار و مواد خوراکی گرم و تند را متوقف کنید:

نوشیدنی‌های گازدار، آب معدنی گازدار، فلفل، پیاز، سیر، نعناع و غیره

– از مصرف غذاهای چرب پرهیز کنید:

مواد غذایی دارای چربی زیاد باعث سوء هاضمه و افزایش فشار روی معده می‌شوند. تومورهای معده فشار روی اسفنکتر تحتانی مری را افزایش می‌دهند. هرچه هضم غذا طولانی‌تر باشد، تجزیه‌ی غذا کندتر است، و بیش‌تر احتمال دارد که ریفلاکس معکوس شود.

– شکلات:

مواد تشکیل‌دهنده‌ی شکلات شیر ​​و چربی است که موجب بدتر شدن رفلاکس می‌شوند. ماده‌ای موجود در شکلات که انتیگزانتین نامیده می‌شود، عملکرد اسفنکتر مری را کاهش می‌دهد و باعث بازگشت اسید به مری می‌شود.

– پاپایای سبز:

پاپایای سبز چه خام و چه پخته، برای افرادی که مبتلا به بیماری بازگشت اسید به مری هستند، مضر است، زیرا آنزیم‌های پاپایین موجود در پاپایا به اندازه‌ی پپسین در معده موثر هستند، و باعث تجزیه‌ی پروتئین در گوشت می‌شوند و گوشت را نرم می‌کنند. بنابراین، هنگام خوردن پاپایا، پوشش مری به طور سریع‌تری از بین می‌رود.

۱۶. وعده‌های غذایی را در طول روز تقسیم کنید

خوردن وعده‌های غذایی کوچک در طول روز کمک می‌کند تا سیستم گوارش شما کارآیی بیش‌تری داشته باشد، فشار روی معده کاهش بیابد و سطوح اسیدی به طور مداوم تنظیم شود. ضروری است که وعده‌های غذایی را به طور معقول تقسیم‌بندی کنید و گرسنه نمانید.

۱۷. بلافاصله بعد از غذا خوردن نخوابید

با اعمال فاصله‌ی زمانی بین خوردن  و خوابیدن اجازه بدهید نیروی گرانش از فعالیت گوارشی حمایت کند. یادتان باشد دست کم ۳ ساعت قبل از اینکه به خواب بروید یا چرت بزنید، غذای‌تان را میل کنید.

۱۸. وزن اضافی‌تان را از دست بدهید

چاقی یکی از علل ریفلاکس اسید است. در افراد چاق، مقدار چربی که در شکم متمرکز است، بر فعالیت فعالیت اسپینکتر مری تاثیر می‌گذارد و به طور همزمان روی معده و مری فشار وارد می‌کند و باعث رفلاکس اسید می‌شود. رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم می‌تواند علائم را بدون امتحان کردن روش‌های درمانی دیگر،‌ از بین ببرد.

۱۹. از مصرف الکل و کافئین اجتناب کنید

الکل و کافئین سبب شل شدن اسپینکتر که جریان مری را به معده (قسمت تحتانی مری) کنترل می‌کند، می‌شوند و سبب می‌شوند که اسید به مری برگردد. عدم نوشیدن الکل یا قهوه، به ویژه قبل از رفتن به رختخواب، به کاهش علائم بازگشت اسید به مری  کمک می‌کند.

۲۰. سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن باعث تضعیف سیستم گوارش می‌شود و می‌تواند سبب تخریب پوشش مری شود. حتی اگر نمی‌توانید سیگار را ترک کنید مهم است که سیگار کشیدن را تا آن‌جا که ممکن است محدود کنید.

۲۱. لباس مناسبی برای خودتان را انتخاب کنید

لباس‌های تنگ روی اندام‌های داخلی فشار وارد می‌کنند و می‌توانند فعالیت سیستم گوارشی را محدود کنند. لباس‌های راحت، و کشی را برای خودتان انتخاب کنید. اگر ملزم به پوشیدن لباس‌های شق و رق هستید، بلافاصله پس از بازگشت به منزل آن‌ها را عوض کنید و لباس ‌راحت‌تری بپوشید.

۲۲. ارتفاع تختخواب را افزایش دهید

سر و بالاتنه را تا ۱۵-۲۰ سانتی‌متر بالا ببرید. تاثیر گرانش روی رفلکس معده بسیار مهم است، به خصوص در موارد اضافه وزن – چاقی. اگر قسمت فوقانی مری شما بالاتر از معده باشد، ریفلاکس اسید محدود می‌شود.

۲۳. چای گل داوودی

چای گل داودی یک نوشیدنی سرد محسوب می‌شود که می‌تواند به کاهش گلودرد و تب کمک کند، آکنه و جوش را کاهش دهد و بیماری ریفلاکس معده را نیز تسکین دهد. چای گل داوودی حاوی ویتامین‌های فراوان و اسید آمینه برای تسکین درد است. استفاده از چای گل داودی همراه با یک تکه زنجبیل تازه، برای درمان بیماری ریفلاکس معده بسیار تاثیرگذار است.

۲۴. آدامس بدون قند بجوید

این نکته‌ی کوچک نیز به جلوگیری از برخی نشانه‌های رفلاکس معده معده کمک می‌کند. حدود ۳۰ دقیقه پس از خوردن غذا می‌توانید آدامس بدون قند بجوید.

مطلب مرتبط:۴ خوراکی که اگر زخم‌معده دارید باید پرهیز کنید

۲۵. مکمل ویتامین D

ویتامین D مانع از این می‌شود که مری توسط اسید معده آسیب ببیند، زیرا پپتیدهایی را تولید می‌کند که هر گونه عفونت را از بین می‌برند. نه تنها برای دریافت ویتامین D طبیعی زمان بیش‌تری را در معرض نور خورشید سپری کنید، بلکه بهتر است از مکمل‌های ویتامین D نیز استفاده کنید.

۲۶. آب بنوشید

این توصیه ساده‌ترین نکته‌ی ضد رفلکس است که می‌توانید امتحان کنید. آب نه تنها برای پوست مفید است، بلکه به تمیز کردن بدن نیز کمک می‌کند و میزان اسید را در معده متعادل می‌کند.

هنگامی که علائم رفلاکس گوارشی را تجربه می‌کنید، فورا یک فنجان آب گرم بنوشید. یا می‌توانید یک لیوان آب ۳۰ دقیقه بعد از هر وعده غذا بخورید تا دستگاه گوارش تمیز شود. با این حال، در طول خوردن وعده‌های غذایی بیش از حد آب ننوشید، زیرا این زمانی است که بدن برای هضم به اسید در معده نیاز دارد. در صورت مصرف آب در این زمان، سیستم گوارشی متوقف خواهد شد و شما ممکن است ناراحتی‌های معده را تجربه کنید و غذا هم هضم نمی‌شود.

منبع: trueremedies

۲۶ درمان خانگی رفلاکس معده به مری در کودکان و بزرگسالان زیر ۱۶ سال

درمان ۱۰۰ درصد فشار خون با جدید ترین روش مطمئن سال ۲۰۲۰

درباره فشار خون بیشتر بدانیم !!

فشار خون در واقع نیرویی است که توسط خون، به دیواره های رگ ها وارد می شود. این فشار به کار انجام گرفته توسط قلب و مقاومت رگ های خونی بستگی دارد.

فشار خون بالا می تواند به عوارض جدی مانند بیماری های قلبی، سکته و مرگ منجر شود. به این دلیل و همچنین به علت اینکه پرفشاری خون معمولا با هیچ علامتی در فرد همراه نیست، چک کردن مرتب و درمان فشار خون بالا، اهمیت بسیار زیادی دارد. 

فشار خون بالا و بیماری های قلبی از نگرانی های جهانی در میان افراد و سازمان های مربوط به سلامت و بیماری ها به شمار می آیند. سازمان بهداشت جهانی بیان کرده است که رشد صنایع غذایی فراوری شده و تاثیر آن بر مقدار نمک موجود در رژیم های غذایی، نقش مهمی را در بالا رفتن فشار خون افراد در سراسر جهان ایفا کرده می کنند. 

قبل از درمان فشار خون، واقعیت هایی درباره فشار خون بالا که شاید برایتان جالب باشد را بدانید:

مقدار فشار خون نرمال ۱۲۰ بر روی ۸۰ میلی متر جیوه است و مقدار بیشتر از ۱۳۰ بر روی ۸۰ میلی متر جیوه به عنوان پرفشاری خون یا فشار خون بالا در نظر گرفته می شود.

استرس به عنوان یکی از علت های مزمن فشار خون بالا در نظر گرفته می شود، اما این عارضه ممکن است به خودی خود یا بر اثر یک بیماری اساسی مانند بیماری های کلیوی نیز ایجاد شود.

در صورتی که با روش های صحیح با فشار خون بالا مقابله نشود، احتمال بروز عوارضی مانند حمله قلبی، سکته و مشکلات جدی دیگر به وجود می آید.

مدیریت فاکتورهایی که مرتبط با سبک زندگی هستند، به عنوان بهترین روش برای درمان فشار خون بالا تلقی می شوند.

با انواع فشار خون بالا آشنا شوید !!!

 • نوعی از پرفشاری خون که به دلیل وجود یک بیماری یا عارضه دیگر ایجاد نشده است، به نام پرفشاری خون مقدماتی یا اساسی شناخته شده و در صورتی که فشار خون بالا در نتیجه یک بیماری دیگر به وجود آمده باشد، به نام پرفشاری ثانویه خوانده می شود.
 • فشار خون بالای اولیه یا مقدماتی ممکن است ناشی از فاکتورهای متعددی از جمله حجم پلاسمای خون و فعالیت هورمون هایی باشد که حجم و فشار خون را تنظیم می کنند. این عارضه از عوامل محیطی مانند استرس و کمبود تمرینات ورزشی هم تاثیر می پذیرد.
 • فشار خون بالای ثانویه دارای علت های مشخصی بوده و در واقع عارضه یک بیماری دیگر است.

برای درمان فشار خون بهتر است، بیماری هایی که می توانند فشار خون بالای ثانویه ایجاد کنند را بشناسید:

 • بیماری کلیوی
 • سندروم کوشینگ که ممکن است ناشی از داروهای کورتیکواستروئید باشد.
 • هایپرپلازی مادرزادی آدرنال که نوعی اختلال غده آدرنال ترشح کننده کورتیزول است. 
 • پرکاری تیروئید
 • پرکاری پاراتیروئید که سطح کلسیوم و فسفر را در بدن تحت تاثیر قرار می دهد. 
 • بارداری
 • آپنه خواب
 • چاقی

درمان بیماری ایجاد کننده فشار خون بالا، باعث بهبود این عارضه می شود. 

فشار خون بالا به چه علت هایی ایجاد می شود؟

معمولا نمی توان به طور دقیق، علت ایجاد فشار خون بالا را تعیین کرد، اما آمارها نشان می دهند که در هر ۲۰ مورد ابتلا به پرفشاری خون، تقریبا یک مورد بر اثر وجود یک بیماری اساسی ایجاد می شود. بیماری های مزمن کلیوی یا CKD یکی از دلایل شایع فشار خون بالا هستند، چرا که در صورت وجود بیماری، کلیه دیگر قادر به فیلتر کردن مایعات نیست و این مایعات اضافی در نهایت به فشار خون بالا منجر می شود. 

به طور کلی می توان از عوامل خطر زیر در ایجاد پرفشاری خون نام برد:

 • سن: فشار خون بالا در افرادی که سن بالای ۶۰ سال دارند، شایع تر است. با بالا رفتن سن و به دلیل سخت تر و نازک تر شدن شریان ها که ناشی از ایجاد پلاک در خون انسان است، فشار خون به طور پیوسته بالا می رود. 
 • نژاد: برخی از گروه های نژادی بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند. 
 • وزن: داشتن اضافه وزن یا چاقی یکی از عوامل خطر در ایجاد فشار خون بالا در نظر گرفته می شود. 
 • مصرف الکل و دخانیات: مصرف مقادیر زیاد الکل به صورت منظم و همچنین استفاده از دخانیات به طور مداوم، فشار خون شخص را بالا می برند. 
 • جنسیت: میزان خطر بروز فشار خون بالا در طول زندگی، برای آقایان و خانمها به یک اندازه است، اما در سنین جوانی مردان بیشتر در معرض این عارضه هستند. این خطر در سنین بالاتر برای خانم ها جدی تر می شود.
 • ابتلا به بیماری های مختلف: بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری مزمن کلیوی و سطوح بالای کلسترول در خون، همگی می توانند فشار خون فرد را بالا ببرند. تاثیر این عوامل با بالاتر رفتن سن شخص، بیشتر می شود. 
 • عدم فعالیت فیزیکی، داشتن رژیم غذایی سرشار از نمک و غذاهای فراوری شده و پر چرب، سطح پایین پتاسیم در برنامه غذایی و استفاده از داروهای خاص، داشتن سابقه خانوادگی فشار خون بالا و استرس زیاد نیز با بروز پرفشاری خون در ارتباط هستند.

فشار خون نرمال و فشار خون بالا با چه اعدادی نشان داده می شوند؟

به طور کلی فشار خون را می توان با استفاده از دستگاه فشارسنج اندازه گیری کرد. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید، این است که بالا رفتن فشار خون برای یک مدت کوتاه، می تواند به عنوان پاسخ نرمال و طبیعی بدن به موقعیت های مختلف تلقی شود، برای مثال استرس حاد و ورزش شدید به راحتی می توانند فشار خون را در یک شخص کاملا سالم بالا ببرند. 

به همین دلیل، برای تشخیص پرفشاری خون در یک فرد نیاز است که اندازه فشار خون او در یک بازه زمانی خوانده شود. فشار خون سیستولیک به اندازه ۱۳۰ میلی متر جیوه به فشاری اشاره دارد که قلب، خون در سرتاسر بدن پمپ می کند. فشار خون دیاستولیک به اندازه ۸۰ میلی متر جیوه به فشاری اشاره دارد که قلب با آن آرام شده و مجددا با خون پر می شود. اطلاعاتی که در جدول زیر آورده شده اند، می توانند در تشخیص فشار خون نرمال و فشار خون بالا به شما کمک کنند:

سیستولیک (میلی متر جیوه) دیاستولیک (میلی متر جیوه)
فشار خون نرمال کمتر از ۱۲۰ کمتر از ۸۰
فشار خون رو به افزایش بین ۱۲۰ و ۱۲۹ کمتر از ۸۰
پرفشاری خون سطح یک بین ۱۳۰ و ۱۳۹ بین ۸۰ و ۸۹
پرفشاری خون سطح دو حداقل ۱۴۰ حداقل ۹۰
فشار خون بحرانی بیشتر از ۱۸۰ بیشتر از ۱۲۰

در صورتی که در اندازه گیری فشار خون متوجه شدید که مقدار آن در حد بحرانی قرار دارد، دو تا سه دقیقه صبر کرده و سپس دوباره فشار خون را اندازه بگیرید. در صورتی که با اندازه گیری مجدد همان اعداد یا مقادیر بالاتر را مشاهده کردید، سریعا شخص را به نزدیک ترین بیمارستان رسانده یا با اورژانس تماس بگیرید.

فشار خون بالا با چه علائمی همراه است؟

به فشار خون بالا، «قاتل خاموش» گفته می شود، چرا که فرد مبتلا به پرفشاری خون ممکن است هیچ علامتی را بروز ندهد. با این حال، در صورتی که با این عارضه مقابله نشود، می تواند به سیستم قلبی عروقی و ارگان های داخلی مانند کلیه ها آسیب بزند. به همین دلیل، بسیار لازم است که فشار خون خود را به طور مرتب چک کرده و اندازه بگیرید.

 

شاید شما هم شنیده باشید که فشار خون بالا باعث تعریق، اضطراب، اختلالات خواب و گرگرفتگی می شود و گرچه ممکن است این علائم در صورت ابتلا به پرفشاری خون در برخی افراد وجود داشته باشند، اما در بیشتر موارد، هیچ علامتی مشاهده نمی شود. در صورتی که فشار خون به حد بحرانی برسد، شخص ممکن است سردرد و خونریزی از بینی را تجربه کند. 

فشار خون بالا ممکن است باعث مرگ شود !!!

ابتلا به فشار خون بالا در طولانی مدت می تواند باعث بروز عوارضی از قبیل تصلب شرایین شود، چرا که تشکیل پلاک در نهایت رگ های خونی را باریک می کند. این موضوع به نوبه خود، باعث بدتر شدن فشار خون بالا می شود، چرا که قلب باید خون را با شدت بیشتری پمپ کند تا بتواند آن را به همه بدن برساند. 

تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس مرتبط با فشار خون بالا به بیماری های زیر منجر می شود:

 • نارسایی و حمله قلبی 
 • آنوریسم یا به وجود آمدن یک ورم غیر طبیعی در دیواره شریان که می تواند باعث پارگی آن و در نتیجه خونریزی شدیدی و حتی مرگ شود. 
 • نارسایی کلیوی
 • سکته مغزی
 • قطع عضو
 • ریتنوپاتی هایپرتانسیو در چشم که در برخی موارد به کور شدن فرد می انجامد. 

اندازه گیری منظم فشار خون می تواند به جلوگیری از بروز آسیب های جدی کمک کند. 

آیا درمان فشار خون بالا به صورت قطعی انجام پذیر است ؟؟

اولین و مهم ترین قدم در درمان فشار خون بالا، آن است که به عنوان یک رویکرد پیشگیرانه، از یک رژیم غذایی سالم و دارای نمک متعادل پیروی کنید. با این حال، برای بیماران مبتلا به این بیماری نیز، روش هایی برای درمان فشار خون بالا وجود دارند که به اختصار به آنها اشاره می کنیم.

تغییرات سبک زندگی جهت پیشگیری و درمان قطعی فشار خون بالا

 •  مراقب سایز دور کمر خود باشید!

فشار خون معمولا همراه با چاق شدن بالا می رود، به همین دلیل کم کردن این وزن اضافی، اولین قدم در درمان فشار خون محسوب می شود. داشتن اضافه وزن همچنین باعث بروز اختلال در خواب شما می شود (آپنه خواب)، که به نوبه خود باز هم فشار خون را افزایش می دهد. 

 • ورزش منظم را از یاد نبرید!

داشتن فعالیت ورزشی منظم، به اندازه تقریبا ۱۵۰ دقیقه در هفته یا ۳۰ دقیقه در بیشتر روزهای هفته می تواند فشار خون شما را حدودا به اندازه ۵ تا ۸ میلی متر جیوه پایین بیاورد. ثابت قدم بودن در این مورد، برای درمان قطعی فشار خون، بسیار مهم است چرا که اگر ورزش کردن را قطع کنید، فشار خون شما دوباره بالا می رود.
 

 • یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید .

داشتن یک برنامه غذایی که سرشار از غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب و چربی های اشباع شده و کلسترول بسیار کم است، می تواند فشار خون شما را تا ۱۱ میلی متر جیوه هم پایین بیاورد. اما تغییر در برنامه غذایی همیشه ساده نیست.

 با رعایت نکات زیر، گامی موثر در درمان صد در صد فشار خون بردارید !!

 • یک برنامه غذایی ثابت داشته باشید.
 • میزان پتاسیم دریافتی خود را بالا ببرید. 
 • در هنگام خرید مواد غذایی دقت کنید.
 • نمک و دیگر منابع سدیم را محدود کنید.

برای کاهش میزان سدیم و درمان فشار خون، نکات زیر را به خاطر داشته باشید :

 • برچسب مواد غذایی را پیش از خریداری آنها، مطالعه کنید. 
 • مصرف غذاهای فراوری شده را به حداقل برسانید. 
 • به غذای خود نمک اضافه نکنید. 
 • میزان نمک را به تدریج کم کنید.
 • سیگار را ترک کنید. هر سیگاری که دود می کنید تا چند دقیقه، سطح فشار خون شما را بالا می برد. به همین دلیل ترک سیگار کمک می کند که فشار خون شما به مقدار نرمال بازگشته و خطر بروز بیماری های قلبی را در شما کاهش می دهد.
 •  فشار خون خود را به صورت مرتب چک کنید. چک کردن منظم فشار خون در خانه، به شما کمک می کند تا تغییرات بهتری در سبک زندگی خود ایجاد کرده و در زمان لزوم به پزشک مراجعه کنید. برای این منظور، دستگاه های فشار خون در بازار موجود هستند و شما می توانید بدون نسخه پزشک آنها را تهیه نمایید. 

دارو درمانی فشار خون بالا

افرادی که فشار خون آنها بیشتر از ۱۳۰ بر روی ۸۰ میلی متر جیوه است، معمولا از داروهایی برای درمان قطعی فشار خون بالا استفاده می کنند. دوز این داروها برای بیمارانی که به تازگی شروع به مصرف آنها کرده اند، پایین بوده و عوارض جانبی مرتبط با داروهای ضد فشار خون معمولا خفیف هستند. در نهایت، غالبا ترکیبی از حداقل دو داروی ضد فشار خون برای درمان فرد مورد نیاز است. 

داروهای زیر برای کمک به پایین آوردن فشار خون موجود هستند:

 • ادرار آورها 
 • بتا بلاکرها و آلفا بلاکرها
 • مسدود کننده کانال کلسیوم
 • آگونیست های مرکزی
 • مهارکننده آدرنرژیک محیطی
 • داروهای گشاد کننده رگ
 • مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین
 • مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین

انتخاب دارو به شخص و بیماری های دیگر او بستگی دارد. توجه داشته باشید که قبل از استفاده از داروهای ضد فشار خون، برچسب آن را به دقت بخوانید. 

برای کنترل فشار خون بالا چه بخوریم ؟؟

عسل موثر در درمان فشار خون

عسل، با تسکین رگ های خونی به کاهش فشار خون پمپاژ شده از قلب کمک کرده و یک روش موثر در درمان قطعی فشار خون بالا ، محسوب می شود. برای دیدن اثرات این روش عالی و طبیعی، حداقل دو قاشق چای خوری عسل را به صورت روزانه و بخصوص در هنگام صبح و با معده خالی، بخورید. به جای آن می توانید عسل را با آب ریحان ترکیب کرده و آن را به صورت منظم با معده خالی مصرف کنید. 

 • لیمو ترش را جهت درمان فشار خون بالا فراموش نکنید !

لیمو ترش رگ های خونی را نرم و انعطاف پذیر می کند و به همین دلیل، یک روش خوب در درمان قطعی فشار خون بالا به شمار می آید. در واقع، لیمو با جلوگیری از سخت شدن رگ های خونی، به پایین ماندن فشار خون کمک می کند. مقادیر بالای ویتامین بی موجود در لیمو نیز از بیماری های خطرناکی مانند نارسایی قلب پیشگیری می کند. به خاطر همه این دلایل است که باید مصرف منظم لیمو ترش را در برنامه غذایی خود قرار دهید. نوشیدن یک فنجان از ترکیب لیمو ترش با آب گرم، با معده خالی در هنگام صبح هم برای حفظ سلامت شما بسیار مفید است. 

 • فلفل قرمز

استفاده از فلفل قرمز یکی از موثرترین روش های درمان قطعی فشار خون بالا است. فلفل قرمز از ایجاد و تجمع پلاک ها در رگ های خونی جلوگیری کرده و باعث کاهش تدریجی فشار خون می شود. شما می توانید از فلفل قرمز در سالاد سبزیجات، سالاد میوه و سوپ های خود استفاده کنید.

 • دانه شنبلیله برای درمان فشار خون

برای به کار بردن این ماده موثر در درمان قطعی فشار خون بالا، دو قاشق چای خوری دانه شنبلیله را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه بجوشانید. سپس آب آن را بیرون ریخته و دانه ها را بکوبید تا به صورت یک خمیر نرم دربیایند. در هنگام صبح و عصر، یک قاشق غذاخوری از این خمیر با معده خالی بخورید. این روش، پس از دو یا سه ماه، نتایج شگفت انگیزی را به شما نشان خواهد داد. 

 • سیر و اثرات آن در درمان فشار خون

سیر، هم به صورت خام و هم پخته، به کنترل سطح کلسترول خون شما کمک می کند. سیر خرد شده، ماده ای به نام سولفید هیدروژن را آزاد می کند که فشار قلب را کاهش داده و جریان خون را بهبود می بخشد. بنابراین هر زمان که با افزایش فشار خون مواجه شدید، یک تا دو حبه سیر خرد شده را به صورت منظم بخورید. همچنین می توانید ۵ تا ۶ قطره آب سیر را با ۴ قاشق چای خوری آب ترکیب کرده و از این معجون دو بار در روز استفاده کنید. 

 • موز ماده ای موثر در درمان فشار خون بالا

خوردن یک تا دو عدد موز به صورت روزانه، به کنترل فشار خون بالا کمک می کند. موز دارای مقادیر پتاسیم بالا و سطح سدیم بسیار پایین بوده و فشار و کلسترول خون را تحت کنترل نگه می دارد.

درمان ۱۰۰% موثر فشار خون عصبی :

 • با ایجاد عادت های سالم با استرس مقابله کنید : شما می توانید با انجام کارهایی از قبیل صحبت با خانواده و دوستان و اختصاص زمانی به فعالیت فیزیکی، با استرس خود بجنگید. چنین عادت هایی نه تنها باعث کاهش فشار خون عصبی می شوند، بلکه سلامت کلی شما را هم بهبود داده و جوانی را به شما بازمی گردانند. 
 • زمان کافی را برای تکمیل شدن کارها در نظر بگیرید : مدیریت زمان، به شکل حیرت انگیزی استرس شما را کاهش داده و در درمان فشار خون موثر است. در این زمینه سعی کنید که برای هر دقیقه از روز خود برنامه ریزی نکرده و زمانی را برای استراحت در نظر داشته باشید. 

 

 • «نه» گفتن را تمرین کنید و بیش از توان خود قول انجام کارها را ندهید : با کوتاه کردن فهرست کارهایی که باید انجام دهید، تنش موجود در جریان زندگی خود را کاهش داده و فشار خون عصبی را تحت کنترل درآورید. این مورد ممکن است به اولویت بندی مجدد و اتخاذ تصمیم های دشوار منجر شود، اما همه ما باید یاد بگیریم که باید با محدودیت های مدیریت شده زندگی کنیم.
 • بپذیرید که همه چیز تحت کنترل شما نیست : یکی از مهمترین موارد در درمان فشار خون عصبی ،  آن است که شما نمی توانید همه اتفاقات بیرونی در زندگی خود را کنترل کنید. با این حال، چگونگی هندل کردن آنها از نظر احساسی و روانی کاملا به اختیار شماست. برای مدیریت استرس و درمان فشار خون عصبی، چیزهای غیر قابل تغییر را بپذیرید و درک کنید که وظیفه حل تمام مشکلات زندگی به عهده شما نیست. در نتیجه، تنها باید به مشکلاتی که تحت کنترل خودتان هستند فکر کرده و برای حل آنها برنامه ریزی نمایید.  
 • استراحت را فراموش نکنید : اختصاص زمانی به استراحت، یکی از مهمترین نکاتی است که در درمان فشار خون عصبی باید به آن توجه داشته باشید. حتی اگر سرتان بسیار شلوغ است، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز را به نشستن آرام، تنفس عمیق و فکرهای مثبت اختصاص دهید. 
 • زمان خود را صرف ایجاد و توسعه روابط صحیح نمایید : همه ما برای بهتر کردن حال خود و بهبود وضعیت زندگی، به چنین روابطی نیاز داریم. بنابراین چه بهتر که زمان و انرژی خود را برای ساختن روابطی خرج کنید که شخصیت شما را می سازند و باعث رشد شما می شوند. 
 • یک سبک زندگی سالم را به خود هدیه دهید : به منظور درمان فشار خون عصبی و کاهش استرس، به صورت منظم در فعالیت های فیزیکی و تمرین های ورزشی شرکت کنید. در این زمینه، به علاقه مندی های خود بپردازید: راه رفتن، شنا کردن یا دوچرخه سواری گزینه های مناسبی هستند. محدود کردن مصرف سیگار و الکل هم نقش مهمی در کاهش استرس و درمان فشار خون عصبی دارد. 
 • قدردانی کردن را یاد بگیرید : چگونگی پاسخ دادن به موقعیت های دشوار را تغییر داده و بر روی نکات مثبت تمرکز کنید. اظهار قدردانی نسبت به دیگران نیز می تواند باعث بهبود حال شما شده و افکار استرس زا را از شما دور نماید. 
 • عوامل خوشحالی خود را بشناسید و راهی را برای لذت بردن از تجارب زندگی پیدا کنید
 • ممکن است از فعالیت های داوطلبانه یا پختن غذاهای محبوب خود لذت ببرید. با اختصاص زمانی برای لذت بردن آگاهانه از این تجربه ها و نه فقط شرکت کردن در آنها، می توانید زندگی شادتری ساخته، استرس ها را مدیریت کرده و در درمان فشار خون عصبی گام مثبتی بردارید. 

  درمان فشار خون بالا با کدام نوع از داروها انجام می شود ؟؟

  درمان فشارخون امروزه به صورت های گوناگون صورت می‌گیرد و تمام افرادی که دارای فشار خون بالا هستند به دنبال انواع داروها برای غلبه بر بیماری خود هستند زیرا به خوبی از اثرات وحشتناک آن آگاه هستند و می‌دانند اگر به آن توجه کافی را لحاظ نکنند جان آنها را به خطر خواهد انداخت و یا عوارض بسیار شدید برای آن ها دارد.

   یکی از بدترین عوارض آن زمانی است که فشار خون به شدت بالا می رود در این هنگام خون با فشار به داخل رگ های کلیوی وارد می شود و آن ها را پاره کرده و یا آسیب شدید به آن ها وارد می‌کند و باعث نارسایی کلیه یا از کار افتادن دائمی آن می‌شود و فرد مجبور می شود از آن به بعد هفته ۳ روز و هربار ۵ ساعت  دیالیز را انجام دهد و یا در حالت های خیلی شدیدتر به عروق چشم آسیب می‌رساند و باعث نابینایی فرد می‌شود به همین دلایل است که افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند دنبال راه های مختلف برای کاهش و درمان فشار خون خطرناک هستند.

  بعضی از افراد برای کاهش فشار خون خود از داروهای شیمیایی مختلف موجود در بازار که پزشکان تحویز می کنند، استفاده می کنند اما خبر ندارند که این قرص ها و داروهای شیمیایی خود اثراتی شدید برای بدن دارند.

   یکی از دانشمندان کالج پزشکی انگلستان می‌گوید افراد مبتلا به فشار خون بالا برای رهایی از فشار خون و عوارض آن به خصوص نارسایی کلیه از این دارو شیمیایی مختلف استفاده می کنند بی خبر از آن که هر کدام از این دارو ها سمیت خاص خود را دارند و مصرف درازمدت آن ها اثراتی بدی دارد و اولین اثر سو و بد این دارو ها باعث از کار افتادن کلیه ها می شود و یا بافت های هدف دیگری را انتخاب می‌کنند و به آن ها در دراز مدت آسیب می رساند.

   پس راه حل چیست؟؟؟

  درمان ۱۰۰% طبیعی و موثر فشار خون بالا :

  یکی دیگر از راه های درمان فشار خون که از گذشته تاکنون وجود داشته است و تمام دانشمندان و پزشکان ماهر به آن اشاره کرده اند بهره بردن از طبیعت برای درمان سخت ترین بیماری ها مانند همین فشار خون است.

  به همین دلیل است که عده ای از مردم راه استفاده از این داروی گیاهی را در پیش گرفته اند و از گیاهان استفاده می کنند تا بیماری های خود را درمان کنند و برای راحتی مصرف آنها این گیاهان را به صورت عرقیات گیاهی در می‌آورند و مصرف می‌کند تا هم از خواص آن ها استفاده کرده و هم به بهترین شکل نگه داری و مصرف کنند.

  درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی یکی از بهترین راه ها و موثرترین راه های درمانی است که از گذشت تا به حال مرسوم است و همگان از تاثیر شگفت انگیز آن اطلاع دارند.

  عرقیات گیاهی پایین آورنده فشار خون ( درمان فشار خون بالا با طب سنتی ) :

  یک از بهترین و موثرترین راه های درمان فشار خون ، درمان فشار خون بالا با طب سنتی می باشد که از جمله مه ترن آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  گیاه شیرین بیان یا به  انگلیسی لیکورایس گیاهی خودرو است که در اروپا، شمال آفریقا و نواحی خاصی از آسیا می روید. این گیاه در ایران نیز در شهرستان های خاتم و مروست یزد و شهرستان اقلید فارس می روید.
  عصاره ی ریزوم این گیاه حاوی مقدار فراوانی از مواد مختلف مانند آسپاراژین، رزین و مواد آلبومیدی است که تاثیر خاصی در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله فشار خون بالا دارد و حتی به عنوان ماده ای مهم برای ساختن داروی مختلف در شرکت های داروسازی استفاده می شود.

  به این صورت است که باید صبح ها به میزان یک لیوان به صورت ناشتا توسط فرد فشارخونی مصرف شود تا اثر شگفت انگیز خود را در درمان بیماری های مختلف و همچنین فشار خون بالا به بهترین شکل نشان دهد.

  همچنین اسید گلیسریزیک و گلیسیریزین آن برای درمان بیماری‌های مختلف سیستم گوارشی نیز بسیار مفید است.از جمله خواص دیگر آن می‌توان به روشنی پوست، کاهش نفخ، جلوگیری از زخم معده و سرطان معده و سرطان های  قسمت های مختلف دستگاه گوارش اشاره کرد.

  این عرق برای سیستم قلبی و عروقی بسیار مفید و مقوی است و با اثر گذاری بر رگ ها با مواد خاصی که داخل آن است می‌توان در درمان قطعی فشار خون بالا در طب سنتی نقش موثری ایجاد کند .
  بیدمشک دارای بسیاری خواص درمانی دیگر مانند مفید برای کاهش قند خون، تقویت حافظه برای جلوگیری از آلزایمر، تسکین‌درد، تقویت قوای جنسی و خاصیت تقویت کنندگی اعصاب و آرام‌بخش بودن است .
  ۳٫ عرق برگ زیتون این عرق بسیار مقوی است و دارای خواص مختلف برای تقویت بدن در برابر بیماری ها می باشد. این عرق عواملی که بر افزایش فشار خون اثر دارند مانند کلسترول و اسید های چرب  را تنظیم می کند و به این صورت نقش بسیار موثر و تعجب آوری در درمان فشارخون بالا با طب سنتی دارد.
  از جمله خواص دیگر آن می‌توان به کاهش قند خون و خاصیت ضد سرطانی این عرق اشاره کرد.
  در تحقیقی که در دانشگاه کوردوبا اسپانیا در سال ۲۰۰۳ انجام شد مشخص شد برگ زیتون خاصیت ضد سرطانی دارد و در درمان لوسمی یا همان سرطان خون بسیار موثر است.

  ۶٫ عرق هلاین عرق بسیار خوش بو کاربردهای بسیاری در طب سنتی دارد.
  عرق هل حاوی مقادیر فراوان پتاسیم، سدیم، کلسیم و منیزیم است که به کاهش فشار خون کمک می‌کند و همچنین به هضم و گوارش غذا کمک می‌کند. این عرق معده و روده را تقویت می کند و باعث بهبود کولیت روده و کاهش بیماری های گوارشی می شود.
  از جمله خواص دیگر آن این است که باعث تقویت کلیه می شود و از نارسایی کلیه ها جلوگیری می کند.

  ۸٫ عرق زنیاناین عرق طبع گرم و خشک دارد و دارای موادی چون دیپنن، لیمونن، تیمول و آلفاپتینن است که در درمان بسیاری از بیماری ها موثر می باشد.
  این عرق به علت تیمول موجود در آن که باعث بلوکه شدن کانال‌های کلسیمی می شود فشار خون را کاهش می دهد و همچنین با انجام عمل چربی سوزی به طور غیرمستقیم فشار خون بالا را از بین برده و یکی از بهترین راه های درمان فشار خون بالا با طب سنتی می‌دهد.
  ۱۱٫ عرق بهار نارنجیکی دیگر از راه های درمان قطعی فشار خون بالا با طب سنتی عرق بهار نارنج است که طعمی تلخ دارد اما بسیار مقوی است و حاوی موادی چون سونفرین و سینافین است که با تأثیرگذاری بر سیستم قلبی عروقی می توانند پرفشاری خون را درمان کنند.

  ۱۱٫ عرق کاسنی این عرق دارای طبع سرد و حاوی موادی مانند فروکتان و نوعی یونولین می باشد که این مواد باعث کاهش چربی خون و قند خون می‌شوند و به طور غیرمستقیم فاکتورهای افزایش فشار خون را از بین می‌برند.

  آنیسون گیاهی است که در مناطق مدیترانه‌ای از جمله شرق میدیترانه می روید و از داروهایی است که از قدیم به عنوان راهی برای درمان فشار خون بالا با طب سنتی استفاده می گردیده است.

  ۱۳٫ عرق زیره سیاهزیره که نوعی ادویه به حساب می آید حاوی چند نوع آنزیم خاص است که می تواند با تاثیر بر مکانیسم های ایجادکننده ی فشار خون بالا این بیماری را به خوبی درمان کند.

   در نهایت می‌توان گفت درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی راه‌حل درمانی بسیار عالی برای مقابله با این بیماری سیستم قلبی عروقی است و نتایج آن ثابت شده می باشد و بهتر است مبتلایان به فشار خون بالا به جای استفاده از مواد شیمیایی از این معجون های طبیعی برای درمان خود بهره ببرند.
  محصولات فوق العاده برای درمان فشار خون :

  خطر بروز آریتمی‌های قلبی صرف نظر از علت آن در مصرف کنندگان زیاد دوبرابر مصرف کنندگان کم است. کاردیومیوپاتی متسع شده Dilated cardiomyopathy با قلب بزرگ وانقباض ضعیف مشخص می‌شود. مصرف مداوم و زیاد الکل یک عامل عمده کاردیومیوپاتی متسع شده، است. تصویر بالینی در ابتدا شامل یافته‌های غیر اختصاصی الکتروکاردیوگرافی و اختلالات ریتم است، اما ممکن است به نارسایی احتقانی قلب، اختلالات مزمن ریتم و حتی مرگ منجر شود.

  یکی از خوبی های بی شمار اسلام که در هر قسمتی که حلال و حرام را مشخص کرده است. مصرف الکل را هم جزو مصارف حرام قرار داده است که این ارزش والای اسلام را نشان می دهد. مطابق دستور صریح اسلام هرگز الکل مصرف نکنید. در صورت پیروی از سایر ادیان الهی توجه داشته باشید که توصیه‌های دانشمندان غربی  در این زمینه قاطع است: اگر قبلاً الکل مصرف نمی‌کرده‌اید، جهت جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری قلبی از مصرف الکل جدا پرهیز فرمایید.

 • آریتمی‌های فوق بطنی در الکلی ها اغلب در روزهای دوشنبه و یا بین کریسمس و روزاول سال نو رخ می‌دهد که معمولاً به عنوان ” پدیده قلب تعطیلات” “holiday heart phenomenon”شناخته شده است. در حالی که علت مستقیم آریتمی‌ها به دنبال نوشیدن زیاد به صراحت شناخته نشده است، می‌تواند به علت آسیب میوکارد، رفلکس واگ، اثر الکترولیت و یا سوخت و ساز، و یا تغییر در زمان هدایت قلبی باشد.

الکل با ورود به بدن مکانیسم های متعددی برای ضربه زدن به سلامت قلب و عروق دارد که با مصرف الکل، شخص خود را مستعد انواع بیماری ها می کند. الکل کالری زیادی دارد که منجر به چاقی و افزایش وزن می‌شود، فشارخون را بالا ‌برده، سطح تری‌گلیسیریدهای را افزایش می‌دهد و سبب سندرم مقاومت به انسولین (یا بیماری دیابت) می شود. بیماریهای قلبی عروقی شامل فشار خون بالا، آریتمی‌های قلبی و کاردیومیوپاتی وسیع است. رابطه بین فشار خون بالا و مصرف الکل زیاد برای بیش از سه دهه شناخته شده است. در حالی که مکانیسم آن باید روشن شود، چندین مطالعات بالینی این رابطه را تایید کرده‌اند. پزشکان باید آگاه باشند که فشار خون بالا می‌تواند در نتیجه مصرف زیاد و مزمن الکل باشد.

الکل عامل فشارخون

عسل زولنگ

عسل شوید

عسل بره موم

گرده گل بی نظیر

 

 

همچنین آنتی اکسیدان های موجود در آن رادیکال های آزاد را کاهش می دهند و از ابتلا به بیماری‌هایی مانند آلزایمر جلوگیری می کنند.

۱۴٫ عرق زالزالکزالزالک سرشار از  آنتی‌اکسیدان‌های مختلف است که با اثر گذاری بر سیستم قلبی عروقی موجب افزایش انقباض عضلات میوکارد قلب شده و عروق کرونر را که نقش خون رسانی به قلب دارند گشاد می کنند و این گونه است که می تواند راهی برای درمان قطعی فشار خون بالا در طب سنتی باشد .

 

 

۱۲٫ عرق آنیسون

 

 

 

 

۹٫ عرق رازیانه رازیانه گیاهی است که بیشتر در اروپا به علت هوای معتدل و خاص آن رشد می کند. رازیانه حاوی مواد خاصی است که با اثرگذاری بر یکسری مکانیسم ها مانند چربی سوزی و… به طور غیر مستقیم فشار خون را کاهش می دهند.

 

۷٫ عرق زیرفونزیرفون گیاهی است که در اروپا و آسیا می‌روید و دارای مواد خاصی است که باعث کاهش فشار خون می شود.
دیوید هافمن پژوهشگر دانشگاه شیکاگو می گوید: زیرفون دارای نوعی آنزیم و ماده خاص است که با تاثیرگذاری بر عروق باعث کاهش فشار خون می شود.

 

 

۵٫ عرق بومادران این عرق به عنوان گشادکننده ی عروق عمل کرده و با این عمل خود و مواد و آنزیم های خاصی که در آن است یکی از راه های درمان فشار خون بالا با طب سنتی محسوب می شود.

۴٫ عرق دارچین این عرق علت کلسیم و فیبر موجود در آن از ابتلا به بیماری قلبی جلوگیری می کند و در نتیجه نقش مهمی در کاهش فشار خون بالا دارد.
دارچین همچنین به علت طبع نیمه تند و گرم خود دارای خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچ است و  برای جلوگیری از انواع مختلف عفونت ها که به شکل های مختلف وارد بدن می شوند بسیا مفید است و در تحقیقات و آزمایشات این اثر به خوبی مشاهده شده و به آن اشاره شده است.
از جمله خواص دیگر این عراق که دقیقاً در مقابل داروهای شیمیایی قرار می‌گیرد  این است که باعث تقویت کلیه می شود، برخلاف داروی شیمیایی که برای کاهش و فشارخون به کلیه ها آسیب می رساند.

 

 

 

نحوه استفاده از عرق شیرین بیان :

۲٫ عرق بیدمشک

۱٫ عرق شیرین بیان

درمان فشار خون پایین

همان گونه که بالا رفتن فشارخون، خطرناک است؛ افت فشارخون نیز خطراتی به دنبال دارد و باید درمان شود به گونه ای که گاهی پزشکان می گویند:
فشارخون پایین از فشارخون بالا، خطرناک تر است و می تواند مشکلات جدی برای فرد ایجاد کند؛ لذا درمان آن بسیار حائز اهمیت است.

برای درمان فشار خون پایین، باید ابتدا دلایل ایجاد آن را بررسی کرد و سپس اقدامات لازم انجام شود. دلایلی که باعث این افت در فشارخون می شوند در بیشتر مواقع، مشخص نیستند؛ ولی می تواند با مواردی مانند بارداری، دیابت، نارسایی قلبی و .. در ارتباط باشد.

پزشکان به افرادی که این تجربه را داشته اند، توصیه می کنند در صورت بروز مجدد آن، حتما به پزشک خود مراجعه نمایند؛ زیرا فشارخون پایین گاهی می تواند باعث بی هوشی و مرگ فرد شود.

چه موقع به دنبال درمان فشار خون پایین برویم؟

اگر هریک از نشانه های فشارخون پایین در شما به وجود آمد، باید بلافاصله به دنبال درمان آن باشید. از آن جایی که این نوع از فشارخون بسیار جدی است، درصورتی که هرگونه افزایش فرکانس در علائم فشار خون پایین را تجربه کردید، آن را به عوارض جانبی داروهای بدون نسخه ای که مصرف کرده اید، ربط ندهید و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

هرگونه تغییر زیاد یا نسبتا زیاد در فشارخون فرد، خطرناک شناخته می شود؛ لذا اگر فشار خون شما به شدت کم شد، بدانید احتمال خطر وجود دارد و باید به دنبال درمان فشار خون پایین باشید تا شرایط خطرناک تر از این نشود.

گاهی افراد با این مشکل دچار سرگیجه و تغییرات پیوسته در میزان فشارخون خود می شوند که دلیل این اتفاق، عدم رسیدن اکسیژن کافی به بدن شما است.

کاهش اکسیژن می تواند باعث اختلال عملکرد قلب و مغز و مشکل در تنفس شود. زمانی که اکسیژن کافی به مغز نمی رسد، ممکن است فرد بیمار آگاهی اش را از دست بدهد و یا به شوک برود.
ممکن است این افت فشار در شما نوعی علامت هشدار برای خطری بزرگ تر مانند گرفتگی عروقی باشد که اگر درمان نشود، می تواند باعث ایجاد سکته های قلبی در فرد شود. شوک هایی که در اثر فشارخون پایین در فرد ایجاد می شود بیشتر از نوع هایپوولومیک یا سپتیک هستند.

درمان فشار خون پایین چیست؟

همیشه افت فشارخون دلایلی دارد که در بیشتر مواقع به علت بیماری های دیگری که در فرد وجود دارد، ایجاد می شود. برای درمان این مشکل، فرد باید به دنبال دلایلی باشد که این اختلال را برای او ایجاد کرده اند. در بیشتر افرادی که با این مشکل مواجه هستند، بهترین راه درمانی تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی است. اما کارهایی وجود دارند که توصیه می شود فرد برای افزایش فشار خون خود آن ها را انجام دهد.

کارهایی مانند:
•    ورزش منظم
•    تغییر در رژیم غذایی خود و استفاده از غذاهای پرنمک
•    نوشیدن بیستر مایعات به خصوص در هوای گرم
•    دوری کردن از برداشتن اجسام سنگین
•    وعده های غذایی خود را کوچک تر و مکرر کردن آن و همچنین استراحت کردن پس از غذا خوردن.
•    در هنگام بیرون آمدن از رختخواب، لبه ی تخت برای چند دقیقه نشستن و سپس بلند شدن.
•    اجتناب از زور زدن در اجابت مزاج
•    اجتناب از ایستادن های مکرر که باعث افت فشارخون می شوند.

این اقدامات باعث می شود افت فشارخون به حالت طبیعی بازگردد. اگر این روش های کارساز نباشد، نیاز به دارویی برای درمان فشار خون پایین داریم.

داروهای درمان فشار خون پایین کدامند؟

همان گونه که گفته شد، گاهی افت فشار آن قدر در فرد شدید است که اقدامات بالا کمکی به او نمی کند و باید سریعا دارو مصرف کند. فلودروکورتیزون ، یک مینرالوکورتیکواستروئید است که برای درمان فشار خون پایین، بسیار کارآمد است و کمک زیادی به فرد می کند.

این دارو براساس بازجذب سدیم در کلیه عمل می کند؛ یعنی این دارو از دفع شدن سدیم از کلیه جلوگیری کرده و سدیم بیشتری را به جریان خون برمی گرداند که به دنبال آن میزان آب بازجذب شده نیز افزایش یافته و فشارخون بهبود پیدا می کند.

مصرف این دارو با عوارضی نیز همراه است که مهم ترین آن ها، از دست رفتن پتاسیم است. اگر مقدار پتاسیم در بدن کاهش پیدا کند، مشکلات زیادی برای سلول ها ایجاد می شود؛ به همین دلیل افرادی که مستلزم به استفاده از این دارو هستند، باید در روز مقدار کافی پتاسیم را از راه های دیگر که پزشک به آن ها معرفی می کند دریافت کنند.

روش های خانگی برای درمان فشار خون پایین

درمان فشار خون پایین با روش های خانگی، یکی دیگر از راه هایی است که افراد با مراجعه به پزشکان طب سنتی و جویا شدن نظر آن ها می توانند از آن استفاده کنند. مواد گوناگونی وجود دارند که فرد با خوردن آن ها می تواند تا حد زیادی افت فشارخون خود را جبران کند که به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

۱٫    ویتامین ها

ویتامین های E و B12 می توانند با تاثیر گذاری بر مکانیسم های قلبی و عروقی، افت فشارخون در فرد را جبران کنند. افرادی که از این ویتامین ها استفاده می کنند، باید توجه داشته باشند که همراه آن، داروهای فشارخون استفاده نکنند. این نوع از ویتامین ها در مواد خاصی مانند بادام، اسفناج، تخم مرغ، شیر، پنیر و ماهی وجود دارند که شما با مصرف آن ها به راحتی این ویتامین ها را بدست می آورید.

۲٫    چای سبز

مصرف چای سبز و ترجیحا با عسل، می تواند کمک زیادی به افرادی که افت فشارخون ناگهانی دارند، بکند و فشارخون آن ها را به حالت نرمال برگرداند.

۳٫    قهوه

یکی دیگر از راه های درمان فشار خون پایین، مصرف قهوه است؛ زیرا قهوه حاوی موادی است که می تواند باعث افزایش روند جریان خون و فشار آن شود. علاوه بر قهوه، هر نوع نوشیدنی کافئین دار دیگری می‌ تواند به‌ طور موقت فشار خون شما را افزایش دهد.

۴٫    روغن رزماری

یکی از موثرترین نقش ها در افزایش فشارخون در مبتلایان به فشارخون پایین را دارد که می تواند به سرعت فشارخون را به حالت نرمال برگرداند. این روغن، سیستم عصبی مرکزی را تحریک کرده که این کار باعث بهبود گردش خون در فرد می شود. افرادی که ۱۰ میلی لیتر مصرف روزانه ی این روغن را دارند، کمتر گرفتار افت فشارخون می شوند و دیگر نیازی به داروهای درمان فشار خون پایین ندارند.

۵٫    آب نمک

تمام سیستم فشار در عروق براساس سدیم فعالیت می کند که کاهش و افزایش آن باعث افت یا پرفشاری خون می شود. لذا افرادی که به افت فشار خون مبتلا هستند، باید هنگام افت فشار حتما آب نمک مصرف کنند؛ زیرا سریع تر از هر ماده ی دیگری فشارخون آن ها را افزایش می دهد.

۶٫    جینسینگ

۷٫    شیرین بیان

یکی از راه های درمان فشار خون پایین به حساب می آید که علاوه بر خواصی که دارد، طرفداران بسیاری نیز تمایل به مصرف آن دارند. این گیاه و به خصوص ریشه ی آن، تجزیه کورتیزول(هورمونی که توسط غدد فوق کلیه تولید می شود و در تنش ها نقش دارد و فشارخون را در تنش ها افزایش می دهد.) را متوقف می کند. در نتیجه میزان این هورمون در بدن افزایش می یابد که به دنبال آن فشارخون فرد نیز بالا آمده و به تعادل می رسد.

۸٫    زنجبیل

زنجیل را بهتر است به همراه آب جوش یا چای مصرف کنید. زنجبیل دارای طبع گرمی است که می تواند با اثرگذاری بر سیستم قلبی و عروقی، گردش خون و فشارخون را بالا ببرد. البته زنجبیل همچنین می تواند از لخته شدن خون، تشنج و التهاب نیز جلوگیری کند.

۹٫    آب لیمو

بعضی از مواقع کاهش فشارخون به دلیل کم آبی بدن روی می دهد. کم آبی بدن باعث کاهش میزان خون در عروق و به دنبال آن کاهش فشار می شود؛ زیرا بیشترین بخش خون را آب تشکیل می دهد. افرادی که تجربه ی افت فشار داشته اند، می توانند هر روز آب لیمو را همراه با مقداری نمک مصرف کنند.

۱۰٫    ریحان

ریحان، حاوی ویتامین های گوناگون و به ویژه ویتامین C، منیزیم، پتاسیم و پانتووتنیک است که می تواند مکانسیم هایی که باعث کاهش فشارخون می شوند را متوقف کند و فشارخون را به حالت نرمال برگرداند. البته این گیاه خواص دیگری مانند کاهش استرس و بهبود عملکرد روده ها نیز دارد.

دیگر اقدامات برای درمان فشارخون پایین :

 • استفاده از جوراب واریس که جریان خون را در سراسر بدن افزایش می دهد که این کار را با افزایش فشار بر روی پاها انجام می دهد.
  •    خوردن وعده های غذایی کوچک و منظم
  •    استفاده از بالش اضافه هنگام خواب این کار باعث می شود سر بالاتر از قلب قرار گرفته و اثرات جاذبه تا حد زیادی خنثی شود.
  •    ورزش که باعث افزایش جریان خون در عروق و تنظیم سیستم هایی که باعث تغییر فشارخون هستند، می شود. از مزایای دیگر این روش، این است که هم برایدرمان فشار خون پایین و هم درمان فشارخون بالا موثر است.

کلینیک دکتر فرهنگ نوری همچنان مراقب سلامتی شما

کمک‌های اولیه در هنگام شکستگی‌ استخوان ها

کمک‌های اولیه در هنگام شکستگی‌ استخوان ها

کمک‌های اولیه در هنگام شکستگی‌ استخوان ها

سلامت نیوز: صدمه به سیستم اسکلتی عضلانی در اثر شکستگی‌ها و ضربات بافت نرم ایجاد می‌شود. یک شکـستگی از بـین رفـتن تـداوم ساختمان استخوان یا غضروف است که به دلیل ضربه یا در اثر بعضی از بیماري‌ها به وجود می‌آید .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شهروند ،در صدمات، تصادفات و حوادث غیرمترقبه احتمال آسیب به استخوان‌ها، مفاصل و ماهیچه‌ها بسیار زیاد است و یک امـدادگر باید از آسیب‌ها و روش برخورد با آنها اطلاع کامل داشته باشد .شکستگی‌ها یکی از شایع‌ترین موارد اورژانس‌هاي پزشکی است و نیاز بـه توجـه ویـژه امـدادگران بـراي آمـوزش برخـورد بـا مصدومان دچار شکستگی دارد. توجه کنید که در هر مصدومی ابتدا یک ارزیابی اولیه از علایم حیـاتی و حـال عمـومی وي بـه عمل آورید و سپس به بررسی شکستگی‌هاي اندام‌ها بپردازید . شکــستگی اســـتخوان ازجمله مهمترین آســـیب‌هاي بـــدن اســـت کـــه به دنبال ضـــربه ایجـــاد می‌شـــود. هر گونه تغییر شکل استخوان به دنبال ضربه، شکستگی نامیده می‌شود.

به زبان دیگر اگر نیرویی که به اسـتخوان وارد مـی‌شـود، بیش از حد تحمل آن بوده و بتواند شکل استخوان را تغییر دهد، می‌گوییم شکستگی ایجاد شده است. این تغییر شـکل ممکـن است به اشکال متفاوت ظاهر شده و با شدت و ضعف همراه باشد. گاهی شکستگی بسیار واضح است. در این حال ضـربه موجـب می‌شود استخوان به دو یا حتی چند تکه کاملا جدا از هم تبدیل شود. گاهی شدت ضربه وارده به حدي است که موجب خـردشدن استخوان می‌شود.

آسیب ستون مهره‌ها
آسیب به پشت بسیار خطرناک است؛ چون ممکن است بر اعصاب طناب نخاعی که کنترل بسیاری از اعمال بدن را بر عهده دارد، اثر بگذارد. آسیب طناب نخاعی باعث فلج‌شدن بدن در قسمت‌های پایین‌تر از محل آسیب می‌شود. وقتی مصدوم از ارتفاع بلندی بیفتد، به‌ویژه اگر سر او آسیب ببیند یا عدم حس و حرکت داشته باشد به آسیب نخاعی مشکوک شوید. چنین آسیب‌هایی با یک حرکت اشتباه ممکن است بدتر شوند. اهداف شما پیشگیری از آسیب بیشتر و انتقال فوری بیمار به بیمارستان است. نیاز شما کت یا حوله، پتو و دفترچه یادداشت و خودکار است.

علایم و نشانه‌ها
درد تیر کشنده یا احساس برق‌گرفتگی در اندام‌ها و یا تنه
احساس گزگز در اندام‌های پایین‌تر از محل آسیب
آسیب به سطح گردن، ناتوانی در حرکت اندام‌ها
آسیب به ناحیه پایینی کمر، نداشتن حس و حرکت در پاها

مهم
فقط در صورتی مصدوم را حرکت دهید که خطری جان او را تهدید نکند.

هشدار
آسیب به لگن، ستون مهره‌ها و ران بسیار خطرناک است. تا رسیدن اورژانس هیچ‌گونه حرکتی به مصدوم ندهید.
١- حفاظت مداوم از مصدوم؛ به مصدوم توصیه کنید، حرکت نکند. بالای سر مصدوم زانو بزنید دست‌ها را دو طرف سر مصدوم بگذارید تا با قرار گرفتن سر، گردن و ستون مهره‌ها در یک راستا از او حمایت کنید. حس و حرکت را در دست و پا بررسی کنید.
٢- حمایت از سر، گردن و شانه با استفاده از کت یا حوله لوله‌شده از سر، گردن و شانه‌های مصدوم حمایت کنید. لباس‌های تنگ مصدوم را آزاد کنید. مصدوم را با پتو بپوشانید. جهت انتقال مصدوم با اورژانس تماس بگیرید.

آسیب لگن
درمان شکستگی لگن مراقبت‌های زیادی می‌خواهد، زیرا ممکن است اعضای داخلی آسیب ببیند و احتمال خونریزی داخلی وجود دارد. اهداف شما در این راه پیشگیری از شوک و انتقال مصدوم به بیمارستان است. شما به بالشتک، پتو و دفترچه یادداشت و خودکار نیاز دارید.

علایم و نشانه‌ها
درد، تورم، ناتوانی در راه رفتن
تمایل به دفع ادرار که ممکن است خونی باشد
احتمال خونریزی داخلی و شوک
١ – کمک به دراز کشیدن مصدوم
به مصدوم کمک کنید تا به پشت دراز بکشد، پاها را صاف و زیر زانوها را اندکی خم کنید. برای حمایت از زانوی خم‌شده، زیر آن بالش یا کت لوله‌شده قرار دهید.
٢- پیشگیری از شوک
از بروز شوک پیشگیری کنید. به مصدوم آرامش‌خاطر بدهید و او را گرم نگه دارید. به او اجازه خوردن و نوشیدن ندهید. گردش خون، حس و حرکت را در پا بررسی کنید. جهت انتقال مصدوم با اورژانس تماس بگیرید.
۳ – ارزیابی مصدوم
علایم حیاتی مصدوم مانند هوشیاری، تنفس و نبض او را تا رسیدن کمک، پیوسته ارزیابی کنید.

آسیب بازو و ساعد
شکستگی ممکن است در ساعد و بازو اتفاق بیفتد و مفصل آرنج و مچ را درگیر کند.
اهداف شما بی‌حرکت کردن دست و انتقال مصدوم به بیمارستان است. شما نیاز به بالشتک و دو عدد باند سه گوش دارید.

علایم و نشانه‌ها
درد و حساسیت به لمس
عدم تمایل به حرکت دادن دست
تغییر شکل تورم و کبودی
١ – حمایت از دست
از مصدوم بخواهید در صورت امکان دست خود را از آرنج به آرامی خم کند تا روی بدنش قرار گیرد و با دست دیگر خود آن را حمایت کند. بالشتک را مانند تا کنید و میان قسمت شکسته و بدن قرار دهید.
٢- آویز گردن
دست را آویز گردن کنید. برای حمایت بیشتر دست مصدوم را با باندی پهن به بدنش ببندید، مطمئن شوید که باند روی قسمت شکسته نباشد. گردش خون و حس حرکت را بررسی کنید.
٣- انتقال به بیمارستان
از مصدوم بخواهید به بیمارستان برود یا او را همراهی کنید.

آسیب ترقوه
وارد شدن نیرویی غیرمستقیم، برای مثال افتادن روی دست کشیده‌شده ممکن است باعث شکستگی ترقوه شود. نیرو از ساعد و بازو به ترقوه منتقل می‌شود. ضربه مستقیم نیز ممکن است باعث شکستگی آن شود. بیشتر اوقات آسیب‌های ترقوه در جوانان و بر اثر فعالیت ورزشی اتفاق می‌افتد. مهمترین اهداف شما بی‌حرکت کردن ترقوه و انتقال مصدوم به بیمارستان است. شما نیاز به دو عدد باند سه گوش و بالشتک دارید.

علایم و نشانه‌ها
درد و حساسیت به لمس
تورم تغییر شکل
حمایت از آرنج و حرکت ندادن بازوی آسیب‌دیده
متمایل کردن سر به سمت شکستگی
١ – حمایت کردن از دست: به مصدوم کمک کنید تا بازویش را در کنار و راستای بدنش در وضعیتی راحت قرار دهد.
٢- آویزان کردن با باند سه گوش: دست را با باند سه گوش با دقت و کمترین حرکت، آویز گردن قرار دهید.
٣- بستن دست به قفسه سینه: در افراد لاغر بالشتکی را در فضای خالی بین بازو و بدن قرار دهید. با بستن نواری پهن به دور بدن آن را محکم کنید. گردش خون، حس و حرکت را در انگشت شست بررسی کنید.
۴- انتقال مصدوم به بیمارستان: از مصدوم بخواهید به بیمارستان برود و او را
همراهی کنید.

آویز گردن
از آویز گردن برای حمایت بازو، ساعد، مچ دست آسیب‌دیده و بی‌حرکت‌کردن دست در آسیب به قفسه سینه استفاده می‌شود. همانند آویز بالابرنده فقط زمانی اضافه گردن استفاده می‌شود که مصدوم بتواند آرنج خود را خم کند. شما به باند سه‌گوش و سنجاق‌قفلی
نیاز دارید.

۱ – نگه‌داشتن دست آسیب‌دیده
مصدوم را بنشانید و از او بخواهید دست آسیب‌دیده را با دست دیگر خود نگه دارد. رأس باند سه‌گوش را در فضای خالی زیر بازوی او در سمت آرنج قرار دهید. گوشه بالایی آن را از روی شانه مقابل به سمت بالا تا کنار استخوان ترقوه در سمت آسیب‌دیده بکشید.
۲- محکم‌کردن بانداژ
گوشه پایینی باند را به بالا و روی دست بیاورید تا بازوی آسیب‌دیده حمایت شود. در گودی بالای استخوان ترقوه گره چهارگوش بزنید. سر باند را زیر گره تا کنید. گردش خون را در انگشتان بررسی کنید.
۳- سنجاق‌زدن باند روی بازو
رأس باند را روی آرنج ببرید و با سنجاق قفلی یا گیره آن را ببندید.
آویزان‌کردن ابتکاری دست
کاپشن را باز و روی دست تا کنید، سپس با یک سنجاق‌قفلی گوشه آن را به بالای کاپشن وصل کنید.

مهم
تا زمانی که دست آسیب‌دیده را به‌طور کامل به گردن آویزان نکرده‌اید، آن را با دست حمایت کنید.

آسیب انگشت و کف دست
‏ شکستگی در استخوان‌های دست و انگشتان اغلب در اثر له‌شدگی پدید می‌آید و ممکن است باعث به وجود آمدن زخم و ‏خونریزی شود. اهداف شما بی‌حرکت کردن و بالا بردن کف دست آسیب‌دیده و انتقال مصدوم به بیمارستان است. شما نیاز به ‏دستکش یکبار مصرف، پانسمان استریل، پد نرم و دو عدد باند سه گوش دارید.‏

علایم و نشانه‌ها
‏ درد حساسیت به لمس
‏ عدم تمایل به حرکت دادن کف دست
‏ تغییر شکل تورم و کبودی
‏١ – بالا بردن کف دست: ‏ در صورت امکان هنگام خونریزی دستکش یکبارمصرف بپوشید. برای کاهش خونریزی و تورم، دست مصدوم را بالا ببرید. اگر می‌‏توانید انگشتر او را خارج کنید.‏
‏ ۲- حمایت دست با باند:‌‏ اگر انگشت یا دست خونریزی دارد، در محل خونریزی پانسمان استریل بگذارید و کف دست را با پد نرم مثل پنبه پر کنید. بازو ‏را در آویز بالا برنده بگذارید و برای حمایت بیشتر آن را با باند پهن محکم کنید. گردش خون، حس و حرکت را بررسی کنید.‏
‏٣- انتقال به بیمارستان: ‏ از مصدوم بخواهید به بیمارستان برود و او را همراهی کنید.‏

آویز بالا برنده ‏
این روش دست را در وضع بالا حفظ می‌کند و هنگام آسیب دست یا ساعد که نیاز به کنترل خونریزی، حمایت از دست ‏شکسته شده یا کاهش تورم است، استفاده می‌شود. شما نیاز به باند سه گوش و سنجاق قفلی دارید.‏
‏١ – حمایت دست آسیب‌دیده:‌‏ مصدوم را بنشانید و از او بخواهید دست آسیب‌دیده را مقابل قفسه سینه نگه دارد، در این حالت انگشتان به سمت شانه مقابل ‏قرار می‌گیرد.
‏ ۲- بانداژ: ‏ باند سه گوش را به شکلی روی دست قرار دهید که یک سر آن روی شانه باشد، مطمئن شوید که رأس آن از روی آرنج دست ‏ آسیب‌دیده گذشته است.‏
‏ ٣- تا کردن باند: ‏ قاعده باند را زیر ساعد و آرنج مصدوم تا کنید. گوشه پایینی باند را از زیر آرنج و پشت مصدوم به طرف بالا و شانه مقابل ببرید.‏
‏ ٤- تثبیت دست در وضع بالا: ‏ دو سر باند را در گودی بالای استخوان ترقوه با گره چهار گوش به هم ببندید. رأس باند را به وسیله سنجاق قفلی ثابت کنید. اگر ‏سنجاق ندارید، رأس باند را روی آرنج بپیچید. گردش خون، حس و حرکت را در انگشت شست بررسی کنید.‏

مهم ‏
تا زمانی که با بانداژ دست را ثابت نکردید، آن را حمایت کنید.‏

آسیب دنده
‏ دنده‌ها به‌طور طبیعی به جناغ سینه و ستون مهره متصل هستند، در صورت شکستگی، دنده در محل خود باقی می‌ماند. برای ‏کاستن درد، دست را در همان سمت آسیب‌دیده به گردن آویزان کنید‎.
مهمترین اهداف شما، حمایت از قفسه سینه و انتقال مصدوم به بیمارستان است.


‏ علایم و نشانه‌ها ‏
درد تیز در محل که با تنفس عمیق، سرفه یا حرکت بدتر می‌شود.‏
‏ حساسیت به لمس در اطراف دنده‌ آسیب‌دیده صدای کراکل.‏
‏ ١ – آویز گردن: ‏ مصدوم را در وضعیتی راحت مانند نشستن قرار دهید. دست را با آویز گردن حمایت کنید. در صورت نیاز به حمایت بیشتر با ‏باندی پهن آن را حمایت کنید. ‏

‏٢- انتقال به بیمارستان:‌از مصدوم بخواهید به بیمارستان برود یا او را همراهی کنید.‏

‏ هشدار ‏
شکستگی در چند دنده ممکن است تنفس مصدوم را بشدت تحت‌تأثیر قرار دهد. مصدوم سر و شانه‌ خود را به سمت آسیب‌دیده و زانوهایش را به سمت داخل خم می‌کند.‏

درمان خانگی زگیل تناسلی

۱- درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب

✅ درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب می تواند مشابه داروهای تجویزی متشکل از مواد اسیدی که برای کشتن ویروس استفاده می کنند عمل کند که توسط افراد زیادی توصیه می شود.

✅ روش درمان زگیل تناسلی با سرکه سیب اینگونه است که شما می توانید یک پنبه یا گاز را به سرکه ی سیب آغشته کنید و روی زگیل بگذارید.در طول درمان ممکن است زگیل ها سیاه شوند که یک نشانه خوب است.

۲- درمان زگیل تناسلی با سیر

درمان زگیل با سیر

✅ شواهدی وجود دارد که استفاده از عصاره ى سیر می تواند به عنوان یک روش درمان زگیل تناسلی موثر باشد.

✅ روش درمان زگیل تناسلی با سیر به این گونه است که شما می توانید عصاره ى سیر را خریداری کنید و مستقیما روی زگیل ها بگذارید. همچنین می توانید یک پد پانسمان (گاز) آغشته به مخلوط سیر و روغن را مدتی روی زگیل بگذارید.

 

۳- روغن درخت چای برای درمان زگیل تناسلی

روغن درخت چای برای درمان زگیل تناسلی

✅ در کنار سایر مزایای سلامتی، خواص ضد قارچی روغن های اساسی مورد مطالعه قرار گرفته اند. روغن درخت چای یک روغن اساسی است که در برابر قارچ و سایر ارگانیسم ها، از جمله شپش سر، سودمند است. روغن درخت چای به عنوان یک درمان خانگی زگییل تناسلی مفید باشد .

✅ شما می توانید یک قطره روغن درخت چای رقیق (مخلوط یک قطره روغن با یک یا دو قطره روغن حامل مانند روغن نارگیل) و مستقیم روی زگیل بگذارید.

بعضی از افراد ممکن است به روغن درخت چای حساسیت داشته باشند، بنابراین مقدار کمی روغن درخت چای رقیق شده را روی بازویتان آزمایش کنید. اگر بعد از ۲۴ ساعت هیچ واکنشی وجود نداشته باشد، قابل استفاده است.

روغن درخت چای می تواند باعث تحریک و ایجاد سوزش یا التهاب شود که این باعث کاهش اندازه زگیل می شود. از استعمال روغن درخت چای در دهان و یا واژن خودداری کنید. نیاز است از این روغن به مدت چند هفته استفاده کنید، و اگر بیش از حد تحریک کننده باشد، مصرف آن را قطع کنید.

۴- استفاده از روغن کرچک

استفاده از روغن کرچک در درمان زگیل تناسلی

روغن کرچک بدون بو و مزه، برای درمان مشکلات پوستی بسیاری از جمله زگیل های تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد. ریسینولیک اسید موجود در روغن کرچک دارای خواصی ضد التهاب و ضد ویروس می باشد که به درمان خانگی زگیل تناسلی کمک می کند.

یک گلوله پنبه را به روغن کرچک خالص آغشته کنید. (این نوع روغن، به وسیله فشار بر روی دانه ها و بدون اعمال گرما بدست می آید.) پنبه را بر روی زگیل قرار داده، آن را چسب کرده و اجازه دهید یک شب بر روی آن بماند. صبح روز بعد، پنبه را برداشته و محل را با آب گرم شستشو دهید. به آرامی آن ناحیه را به وسیله یک پارچه یا لیف اسفنجی بسایید تا سلول های مرده برداشته شوند. این درمان را به صورت روزانه تکرار کنید تا زگیل ها تیره شده و در نهایت از بین بروند.

 

۵- چای سبز

درمان زگیل با چای سبز

✅ استفاده از چای سبز در برابر زگیل های تناسلی موثر است. چای سبز به یک ترکیب در پمادی به نام سینه کاتچین (ورجن) اضافه شده که به صورت تجویزی در دسترس است.

✅ شما همچنین می توانید مقدار بیشتری از عصاره چای سبز را خریداری کنید و یک یا دو قطره از آن را به روغن نارگیل اضافه کنید و به عنوان درمان خانگی زگیل تناسلی از آن استفاده کنید.

۶- استفاده از آلوئه ورا

استفاده از آلوئه ورا در درمان زگیل تناسلی

آلوئه ورا به دلیل خواص التیام بخش آن، معمولا در درمان خانگی زگیل های تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، این گیاه دارویی سرشار از خواص ضد ویروسی و ضد التهابی است. همچنین، آلوئه ورا می تواند سبب تسکین پوست و رفع خارش شود.

یک برگ آلوئه ورا را بریده و ژل آن را خارج کنید. یک گلوله پنبه را آغشته به ژل کرده و آن را مستقیما بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. پنبه را به وسیله نوار چسب بر روی پوست نگه داشته و اجازه دهید یک شب به همان حالت بماند. صبح روز بعد، گلوله پنبه را برداشته و ژل را به وسیله آب گرم از روی پوست خود بشویید. این کار را به مدت یک ماه یا تا زمان از بین رفتن زگیل ها ادامه دهید.

✅ همچنین، می توان عصاره آلوئه ورا را نیز جهت تقویت سیستم ایمنی نوشید. این کار به بدن کمک می کند تا به سرعت با ویروس ایجاد کننده زگیل های تناسلی مقابله کند.

۷- پودر زرد چوبه

استفاده از پودر زردچوبه در درمان زگیل تناسلی

زرد چوبه یک ادویه شگفت انگیز است که توانایی هایی درمان گر دارد. این توانایی ها در متون مختلفی از علم آیورودا ستایش شده اند. علم آیورودا مانند یک طب جایگزین در هندوستان است. زرد چوبه یک ماده ضد عفونی کننده طبیعی است که به درمان زخم های شدید و التیام زگیل های تناسلی ناشی از ویروس HPV کمک می کند.

این ماده، به عنوان یکی از گزینه های درمان این توانایی را دارد تا پیشرفت عفونت را کنترل کرده و آن را با موفقیت مهار کند. همچنین، زرد چوبه در کاهش خارش مفید بوده و آسیب ندیدن بافت ها را تضمین می کند. کورکومین موجود در زرد چوبه دارای اثری درمانی بوده و فرایند بهبودی را تسریع می کند. زرد چوبه یک درمان خانگی بسیار ایمن برای ویروس HPV است.

۸- مصرف سبزیجات

مصرف سبزیجات

 سبزیجات به طرق مختلف برایتان مفید است. سبزیجات زیر را امتحان کنید:

۱-کلم

۲-کلم بروکلی

۳-جوانه های بروکلی

۴-گل کلم

۶- کلم پیچ

✅ این سبزیجات حاوی ترکیبات ۳ کربنه هستند که می توانند زگیل های تناسلی را از بین ببرند. توصیه می شود هر روز  ۴ تا ۵ بار سبزیجات بخورید.

۹- پیاز

استفاده از پیاز در درمان زگیل تناسلی

پیاز یک ماده ضد میکروبی عالی است که به کاهش انتشار ویروس ایجاد کننده زگیل تناسلی کمک می کند. علاوه بر این، سبب بهبود جریان خون و تسریع فرایند درمان می شود.

جهت درمان خانگی زگیل تناسلی، باید پیاز را به همراه نمک استفاده کرد تا بهترین نتایج بدست آیند. ۲ پیاز را برش داده و یک قاشق چای خوری نمک بر روی آن ها بپاشید. روی آن را پوشانده و بگذارید یک شب در همان حالت بماند. صبح روز بعد، پیاز ها را در یک صافی ریخته و با یک قاشق بر روی آن ها فشار دهید تا عصاره آن ها خارج شود. این عصاره را بر روی زگیل های تناسلی اعمال کنید. اجازه دهید تا به مدت یک ساعت به این حالت باقی بماند سپس آن قسمت را با آب گرم شسته و  به صورت ضربه ای (نه مالشی) خشک کنید.

✅ این کار را دو یا سه بار در روز انجام دهید تا زگیل های تناسلی از بین روند.

۱۰- استفاده از عصاره آناناس

استفاده از آناناس در درمان زگیل تناسلی

آناناس به دلیل داشتن آنزیم مفیدی به نام بروملین معروف است. این آنزیم مدت های زیادی است که در بالین برای تعدادی از مشکلات التهابی پوست مانند آکنه، پسوریازیس و اگزما استفاده می شود. این عصاره زگیل های تناسلی را خشک و ترد کرده و در نهایت از بین می برد. همچنین، عصاره آناناس سرشار از منگنز است که در جلوگیری از جای زخم هایی کاربرد دارد که پس از برداشت زگیل های تناسلی به روش جراحی ایجاد می شوند.

چندین برش آناناس تازه (نه به صورت کنسروی) تهیه کرده و با فشار دادن عصاره آن ها را خارج کنید. یک گلوله پنبه ای را به آن عصاره آغشته کنید. گلوله پنبه را از قسمت نمناک بر روی زگیل ها قرار دهید. اجازه دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه به همین حالت بماند. در صورت نیاز، جهت ثابت نگه داشتن پنبه به آن چسب نواری بزنید. هنگامی که ۱۰ دقیقه به پایان رسید، پنبه را برداشته و عصاره را از روی پوست بشویید.

۱۱- نارون کوهی

استفاده از نارون کوهی جهت از بین بردن زگیل های تناسلی شیوه محبوب دیگری برای درمان زگیل های تناسلی می باشد. نارون کوهی به اندازه یک روش درمانی زگیل تناسلی موثر است. این فندق، یک ماده کوچک کننده بوده که می تواند سبب کوچک شدن زگیل و از بین رفتن آن پس از استعمالی طولانی باشد.

زگیل هایی که به خوبی رشد کرده اند می توانند عروق خونی خود را داشته باشند. استفاده از این ماده برای درمان زگیل های تناسلی تاثیری مانند یک گیاه دارویی بر روی کوچک کردن عروق خونی دارد. این کار به طرز موثری سبب کاهش اکسیژن زگیل شده و مرگ آن را رقم می زند.

تنها کاری که باید انجام داد تهیه تقطیر نارون کوهی، اعمال آن بر روی زگیل ها و شستن آن پس از ۱۵ دقیقه می باشد. این کار را باید دو بار در هفته و حداقل به مدت ۳ هفته انجام داد

۱۲- فولات و ب ۱۲

ب ۱۲

کمبود فولات و ب ۱۲ و باعث افزایش خطر ابتلا به ویروس HPV می شود. مصرف مولتی ویتامین یا فولات و مکمل های B-12 ممکن است در بهبود بیماری به بدن شما کمک کند تا از عفونت ویروس HPV جلوگیری کند و باعث ازبین بردن زگیل تناسلی شود.

۱۳- پیچک دیواری

یکی دیگر از مواد درمانی در بسیاری از مشکلات پوستی، پیچک دیواری است. این ماده خیلی معتدل و ملایم بوده و به همین دلیل برای پوست ناراحتی خاصی ایجاد نمی کند. قابل ذکر است که از این ماده نباید در غشای مخاطی مثل داخل واژن یا مقعد استفاده نمود. طبق تحقیقی در سال ۲۰۱۴، از پیچک دیواری در درمان HPV نوع ۱۶ که شامل زگیل تناسلی است، می توان بهره برد.

 ۱۴- رژیم غذایی و تغییر در شیوه ى زندگی

زن افسرده به خاطر زگیل تناسلی

داشتن زگیل های تناسلی فشار زیادی روی بدن شما ایجاد می کند. اگر زگیل دارید برای بدن شما دشوار است که با سایر بیماری ها مقابله کند. برای کمک به تسریع بهبود زخم، باید هر گونه عوامل استرس زائی مانند سیگار کشیدن یا رژیم غذایی سنگین یا غذاهای ناسالم را ترک کنید.

✅ غذاهایی که در رژیم غذایی شما قرار می گیرند عبارتند از:

۱-غذاهای غنی از آنتی اکسیدان (بلوبری، زغال اخته، گیلاس، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، کدو)

۲-برگ سبزهای تیره مانند اسفناج و کلم بروکلی

۳-غلات کامل

۴-بادام ها

۵-لوبیا

۶- گوشت کمچربی

این غذاها می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند و احتمال عود پاپیلوما ویروس (HPV) را کاهش می دهد.

✅ غذاهایی که باید از آن ها اجتناب کنید عبارتند از:

۱-هر گونه آلرژd های غذایی ممکن (لبنیات، سبوس، ذرت، مکمل های غذایی)

۲-غذاهای تصفیه شده مانند نان سفید و ماکارونی

۳-گوشت قرمز

۴-غذاهای فرآوری شده با چربی ترانس

۵-کافئین و دیگر محرک ها

‼خطرات و هشدارها

❗ مهم است به یاد داشته باشید که خلاص شدن از زگیل تناسلی خارجی به این معنا نیست که شما دیگر عفونت ندارید. اگر چه در موارد نادر، HPV می تواند هم زگیل تناسلی و هم سرطان دهانه ى رحم ایجاد کند. شما ممکن است بیش از یک نوع HPV داشته باشید. مهم این است که حتی اگر درمان خانگی زگیل تناسلی را انجام دهید به دکتر مراجعه کنید.

نکته: ویروسی که زگیل های تناسلی ایجاد می کند، می تواند به مدت طولانی به صورت نهفته در بدن باقی بماند. بنابراین اگر شما زگیل هایتان را درمان کردید و از آنها خلاص شدید، ممکن است دوباره عود کنند.

بهترین روش از بین بردن زگیل تناسلی چیست؟

هزینه درمان زگیل تناسلی

با توجه به مجله بالینی و زیبایی شناسی، پزشکان در یک درمان واحد استاندارد برای زگیل های تناسلی اتفاق نظر ندارند. پزشکان مختلف ممکن است بسته به نوع زگیل یا مدت زمانی که زگیل داشته اید از درمان های مختلف برای زگیل های تناسلی استفاده کنند. درمان ها از داروها تا “انجماد” زگیل ها و یا از بین بردن زگیل تناسلی با لیزر انجام می گیرند.

مطلب مرتبط : کرایوتراپی بهترین راه درمان زگیل تناسلی

نکته ی آخر درباره درمان خانگی زگیل تناسلی

شما می توانید با استفاده از گیاهان فوق به بهبود بیماری اچ پی وی یا همان زگیل تناسلی کمک کنید. اما هنوز هم به یک دکتر برای بررسی و درمان عفونت های منتقله از راه جنسی (STI) که ممکن است موجب زگیل شود رجوع کنید. اگر STI باعث ایجاد زگیل شود، ممکن است به درمان های اضافی برای درمان بیماری و جلوگیری از انتقال عفونت به هر گونه شرکای جنسی نیاز داشته باشید.

 

کلینیک سونوگرافی و رادیولوژی دکتر فرهنگ نوری پیشتاز در شهرستان مرودشت

درمان خانگی برای کاهش تب بدون دارو

درمان خانگی برای کاهش تب بدون دارو

از نظر پزشکی،تب با عنوان “پیر کسیا” شناخته میشود ، اگر درجه حرارت بدن بالاتر از دمای معمولی (۳۷ درجه سانتی گراد) برود،یعنی به تب مبتلا شده ایم. در بیشتر مواقع،تب نرمال هیچ مشکلی ایجاد نمیکند،اما تب بالا به خصوص برای کودکان بسیار خطرناک است بنابراین باید درمان تب در اولویت قرار گیرد .

 

درمان تب

 

تب ،،به بدن کمک میکند تا با عفونت مبارزه کند.ما در اثر قارچ ها،ویروس ها،باکتری یا مواد سمی درگیری که بدنمان حمله میکنند،دچار تب میشویم.
کاهش تب

درمان های خانگی برای کاهش تب

علت های تب

 • واکسن
 • اختلالی که موجب بروز التهاب در بدن میشود
 • سرطان
 • عفونت گوش
 • عفونت استخوان
 • عفونت های سینوسی
 • آفتاب سوختگی شدید
 • برخی از داروها
 • ویروس
 • گرما زدگی

کاهش تب

علت تب و درمان های خانگی برای کاهش تب

علائم تب و نشانه های بروز تب

 • نا آرام بودن و بیقراری
 • درد مفاصل
 • حالت تهوع
 • گلو درد
 • لرز
 • خستگی
 • افزایش ضربان قلب
 • سرگیجه
 • سر در گمی و گیجی و منگی
 • ضعف
 • سر درد
 • کم شدن آب بدن
 • -تعرق
 • کج خلقی

کاهش تب

علائم تب و درمان های خانگی برای کاهش تب

توصیه های خانگی برای درمان تب

۲۶ درمان خانگی تب در ادامه این بخش از سلامت نمناک،برخی از درمان های طبیعی خانگی برای کاهش تب را آورده ایم،حتما آنها را امتحان کنید.

درمان های طبیعی و خانگی برای کاهش تب

۱- آب:
حمام کنید.حمام کردن،باعث میشود که عضلات شما شل شوند و اگر احیانا احساس خستگی کردید،تسکین تان میدهد.اگر نمیخواهید که حمام کنید،فقط دستها ،پاها،و صورتتان را با آب ولرم بشویید.این کار نیز برای درمان تب های نرمال، مناسب خواهد بود.
کاهش تب

حمام کردن یکی از درمان های خانگی برای کاهش تب

پایین آوردن تب بدون دارو

۲- دمای اتاق را کاهش دهید:
دمای اتاق را پایین بیاورید،البته اگر سردتان است،بگذارید که فن خاموش بماند.این کار باعث راحتی و آرامش شما میشود.خودتان را در پتو و لباس نپوشانید!این کار باعث میشود تا تب طولانی تری داشته باشید.

پایین آوردن تب با رژیم غذایی

۳- رژیم غذایی:
زمانی که بیمار هستید،از مصرف مواد غذایی سنگین و هله هوله بپرهیزید.به میزان کافی از مایعات و آب استفاده کنید.غذای سبک و همچنین ماست خنک و بستنی یخی بخورید.خوردن این خوراکی ها،واقعا به پایین آمدن دمای بدنتان و پایین آمدن تب کمک میکند.
کاهش تب 

خوردن بستنی یخی یکی از درمان های خانگی برای کاهش تب

درمان تب با روش خانگی

۴- آسپرین:
بعد از خوردن یک چیز سبک،آسپرین بخورید.

درمان تب با چای ریحان

۵-چای ریحان:
یک قاشق غذا خوری برگ ریحان تازه و خرد شده،و یک چهارم قاشق غذا خوری فلفل بردارید.آنها را درون یک فنجان آب بجوشانید.به مدت ۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سپس آن را صاف کنید.این نوشیدنی به آرام کردن بدنتان بسیار کمک خواهد کرد.
کاهش تب

خوردن چای ریحان یکی از درمان های خانگی برای کاهش تب

کرم تار تار موثر در کاهش تب

۶- کرم تارتار:
دو نیم فنجان آب بردارید،یک دوم قاشق غذا خوری آب میوه،یک دوم قاشق غذا خوری عسل و یک و نیم قاشق غذا خوری کرم تارتار.همه مواد را به آب اضافه کنید و با هم مخلوط کنید و از نوشیدن این چای لذت ببرید.

پایین آمدن تب به کمک چای پونه کوهی

۷- چای پونه کوهی:
یک قاشق غذا خوری پونه کوهی و یک قاشق غذا خوری مرزنگوش بردارید.آنها را همراه با آب ،با هم ترکیب کنید.اجازه دهید تا به مدت ۴ الی ۵ دقیقه دم بکشدسپس صبر کنید تا خنک شود و به چای تان اضافه کنید.این نوشیدنی به پایین آمدن تب کمک خواهد کرد.
کاهش تب

خوردن چای پونه یکی از درمان های خانگی برای کاهش تب

تب بر قوی؛ پایین آوردن تب در کودکان و بزرگسالان با داروی گیاهی

۸-آب سیب:
یک سیب را بردارید و آن را در یک و نیم فنجان آب بجوشانید.اجازه دهید،آن قدر بجوشد تا سیب نرم شود.این ترکیب را صاف کنید و کمی عسل به آب سیب اضافه کنید.این نوشیدنی را بجوشانید ،زیرا احساس خوبی در شما ایجاد میکند.

پایین آوردن تب کودک، درمان در طب سنتی

۹- آب کاهو:
چند برگ کاهوی تازه را درون ظرف بریزید و آب گرم به آن بیفزایید.مدتی صبر کنید تا برگ کاهو در آب خیس بخورد و سپس آن را صاف کنید.یک قاشق غذا خوری عسل به این نوشیدنی اضافه کنید.
اجازه دهید تا این ترکیب خنک شود.آن در فاصله های منظم بنوشید تا تب تان پایین بیاید.
کاهش تب

 آب کاهو یکی از درمان های خانگی برای کاهش تب

کاهش تب با آب کشمش

۱۰-آب کشمش:
هفت ونیم فنجان آب و سه چهارم فنجان کشمش تازه را با هم مخلوط کنید .اجازه دهید که این ترکیب،به مدت چند دقیقه بجوشد.سپس آن را صاف کنید.برای تمام شدن تب،این ترکیب را ۶ بار در روز بنوشید.

نوشیدنی عالی برای درمان علائم تب

۱۱-سیر:
یک حبه سیر را له کنید و همراه یک فنجان آب درون یک ظرف بجوشانید.سیر را در آن بریزید و به مدت ۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.اجازه دهید تا این ترکیب به دمای اتاق برسد و سپس آن را صاف کنید .این نوشیدنی را برای درمان علائم تب بنوشید.
کاهش تب

سیر یکی از درمان های خانگی برای کاهش تب

تب خود را با عسل و زنجبیل پایین بیاورید

۱۲- چای عسل و زنجبیل:

چای معمولی و همیشگی خود را درست کنید و یک دوم قاشق غذا خوری زنجبیل تازه و خرد شده و یک قاشق غذا خوری عسل را به آن اضافه کنید.اجازه بدهید تا به مدت چند دقیقه دم بکشد و سپس آن را صاف کنید.این نوشیدنی را به صورت گرم بنوشید.این ترکیب گلو را نرم میکند و سرماخوردگی و سرفه را درمان میکند.

کاهش تب

چای عسل و زنجبیل یکی از درمان های خانگی برای کاهش تب

درمان تب با گیاهان دارویی

۱۳- ترکیبات گیاهان دارویی را تست کنید:
این درمان خانگی را زمانی که احساس میکنید تب دارید،تست کنید.۲ فنجان آب را بجوشانید و یک قاشق غذا خوری بومادران،یک قاشق غذا خوری گل آقسطی و یک قاشق غذا خوری نعناع به آن اضافه کنید .اجازه دهید تا این گیاهان به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد.این نوشیدنی را گرم بنوشید،تا از بالا رفتن تب جلوگیری کند.

سرکه روشی عالی برای کاهش تب

۱۴-سرکه:
یک فنجان و نیم سرکه را درون وان حمام بریزید و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه در وان بنشینید.این روش باعث کاهش تب میشود.
کاهش تب

 سرکه یکی از درمان های خانگی برای کاهش تب

با کنگر فرنگی تب را کاهش دهید

۱۵-کنگر فرنگی:
یک کنگر فرنگی را در آب بجوشانید.تا زمانی که نرم شود.بعد از سرد شدن،قسمت وسط برگ های آن را بخورید.

درمان موثر و جالب در کاهش تب

۱۶- پیاز:
یک پیاز خام را نصف کنید. آن را به وسیله یک تکه پارچه ضخیم و گرم در زیر پای خود ببندید.همچنان ،میتوانید برش های پیاز خام را در جورابتان قرار دهید و آنها را بپوشید.این درمان تاثیر بسیار مثبتی در کاهش تب دارد.
کاهش تب

گذاشتن پیاز در جوراب یکی از درمان های خانگی برای کاهش تب

درمان های حانگی و طبیعی تب با دانه خردل

۱۷-دانه خردل:
یک قاشق غذا خوری دانه خردل را در یک فنجان آب گرم بجوشانید.اجازه دهید که به مدت ۵ دقیقه بجوشد و بعد آن را صاف کنید و بنوشید.

با سیب زمینی تب خود راکاهش دهید

۱۸-سیب زمینی:
یک سیب زمینی را برش دهید و آن را در سرکه خیس کنید.اگر احساس میکنید که پیشانی تان داغ شده است،برشی از این سیب زمینی را روی آن بگذارید.
کاهش تب

سیب زمینی یکی از درمان های خانگی برای کاهش تب

روغن زیتون موثر در درمان تب

۱۹- روغن زیتون:
دو قاشق غذا خوری روغن زیتون را حرارت دهید ( نباید حرارت خیلی زیاد باشد )و تا زمانی که روغن ولرم شد،۲ حبه سیر خرد شده را به آن اضافه کنید.این ترکیب را در یک کاسه بریزید و کف پایتان بمالید.این کار را زمانی که تب دارید انجام دهید.

روشی باور نکردنی برای درمان تب

۲۰- جوراب مرطوب:
پایتان را در آب ولرم قرار دهید.جورابتان را هم در آب سرد بخیسانید.جوراب مرطوب درست قبل از رفتن به رختخواب بپوشید.و بعد یک جفت جوراب پشمی روی آنها بپوشید.این کار کمک میکند تا از شر تب خلاص شوید.
کاهش تب

پوشیدن جوراب مرطوب قبل از خواب یکی از درمان های خانگی برای کاهش تب

این روش را برای کاهش دادن تب استفاده کنید

۲۱- پرتقال:
یک پرتقال بخورید و یا آب تازه آن را بنوشید.با این کار ،ویتامین C مورد نیاز بدنتان را تامین میکنید.

کاهش و درمان تب با آب سرد

۲۲- آب سرد:
یک حوله دستی را با آب سرد خیس کنید.سپس حوله را بچلانید ،تا آب اضافی از آن خارج شود و آن را روی گردن و پیشانیتان قرار دهید،تا تبتان پایین بیایید.
 کاهش تب

با درمان های خانگی برای کاهش تب آشنا شوید

چای دارچین روشی خانگی برای درمان تب

۲۳-چای دارچین:
۲ عدد هل،کمی دارچین و دو قاشق غذا خوری پودر زنجبیل را با هم ترکیب کنید.آنها را به مدت ۵ دقیقه بجوشانید ،تا دم بکشد و سپس به صورت گرم بنوشید.

پایین آوردن تب با سرکه سیب

۲۴- سرکه سیب:
یک حوله را به سرکه سیب آغشته کنید و سپس آن را روی پیشانی قرار دهید تا تبتان پایین بیاید.
کاهش تب

سرکه سیب یکی از درمان های خانگی برای کاهش تب

داروهای مخصوص تب که حتما باید با تجویز پزشک مصرف شود :

۱- بلا دونا:
زمانی استفاده میشود که در اثر تب بالا ،احساس بی قراری و لرز دارید و دچار توهم میشوید.
۲- چانیا:
این ماده ،در درمان هومئو پاتی بسیار رایج و موثر است.چه تب معمولی داشته باشید و چه مالاریا فرقی نمیکند.چانیا هر نوع تبی را درمان میکند.
کاهش تب

داروهای درمان تب را بشناسید 

۳-نوکس و میکا :
زمانی مصرف میشود ،که فرد همراه با تب ،دچار سردرد و ضعف شده است.
۴- بریونیا:
زمانی استفاده میشود ،که بیمار به دلیل سرما خوردگی ناخوش است و همراه با سر درد و سر گیجه،حالت تهوع هم دارد.

چگونه از تب جلوگیری کنید

کاهش تب

نکاتی برای جلوگیری از  تب

 • آب تمیز و پاک بنوشید.
 • در مقابل آثار منفی تغییرات آب و هوایی از خودتانومحافظت کنید.
 • مواد غذایی تازه بخورید.
 • -هر روز حمام کنید.
 • بهداشت را رعایت کنید.
 • دستانتان را مرتب بشویید.این کار از ورود باکتری به بدن شما جلوگیری میکند و همینطور مانع از ایجاد تب میشود.

 

منبع : تابناک

 

کلینیک دکتر فرهنگ نوری پیشتاز در شهرستان مرودشت